Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Çalık Holding’den kredi savunması
Çalık Holding’den yapılan açıklamada, “Sabah-ATV Ticari İktisadi Bütünlüğü devralınırken Grubumuzun kullanmış olduğu kredi için gerekli teminatlar gösterilmiş, tüm kredi alım süreçleri yasal mevzuat ve denetimler çerçevesinde gerçekleşmiştir” denildi.

Holdingden yapılan yazılı açıklamada, “Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Elektrik Mühendisleri Odasının (EMO), dün Çalık Holding ve holdinge bağlı bazı şirketlere ilişkin kamuoyunu yanıltıcı iddia ve ithamlarda bulunduğu” ifadesine yer verildi.

“EMO’nun, Çalık Grubunun ATV-Sabah ihalesi için kullanmış olduğu kredi ve Arnavutluk’taki telekomünikasyon sektöründeki yatırımları ile bu yakın ilgisinin sebebi ve amacının anlaşılamadığı” vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bazı basın yayın organlarınca, yıpratma hissi uyandırır nitelikte, araştırma yapılmadan yayınlanan ve arkasında iyi niyet bulunmadığı açık olan ‘Vakıfbank ve Telekom Çalık’a Çalıştı’ başlığı altındaki asılsız ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik bu iddialara ilişkin, kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla bir açıklama yapma gereği doğmuştur.

EMO yaptığı açıklamada, ATV-Sabah ihalesi ve Arnavutluk’taki yatırımlar çerçevesinde yapılan kredi kullanımlarını yasa dışı birer girişim ve uygulamalarmış gibi yansıtmaya çalışmıştır. Bu vesileyle ve bir kez daha önemle vurgulamak isteriz ki; Sabah-ATV Ticari İktisadi Bütünlüğü devralınırken Grubumuzun kullanmış olduğu kredi için gerekli teminatlar gösterilmiş, tüm kredi alım süreçleri yasal mevzuat ve denetimler çerçevesinde gerçekleşmiştir.”

Asılsız iddialara konu olan diğer kredinin ise Albtelecom’un satın alınması sürecinde, uzun yıllardır çalışılmakta olan Vakıfbank’tan kullanılan ve vadesinden önce ödenerek halihazırda kapanmış bulunan kısa vadeli bir kredi olduğu ifade edilen açıklamada, dünyanın saygın ve önde gelen finans kuruluşları olan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile Karadeniz Ticaret Kalkınma Bankasından 7 yıl vadeli olarak kullanılan proje finansmanının ise Çalık Grubunun kredibilitesinin açık bir delili niteliğinde olduğu vurgulandı. Açıklamada, şöyle denildi:

“Ayrıca ilgili açıklamalarda Grubumuzun Türk Telekom ile yapmış olduğu ortaklığın yasal olmayan veya sıra dışı bir işlemmiş gibi aksettirilmeye çalışılmasının nedenini de anlamak mümkün değildir. Grubumuzun gerek yurt içinde, gerekse dünyanın farklı bölgelerinde yatırımları ve dünyanın önde gelen şirketleri ile ortaklıkları bulunmakta olup, Arnavutluk Telekom’un satın alınma sürecinde bir ortak girişim şirketi olarak kurulan Cetel Telekom İletişim Sanayi ve Ticaret AŞ’de Türk Telekom’un tamamen karşılıklı ticari menfaatler çerçevesinde yüzde 20 hissesi bulunmaktadır.

Bir Türk firması olarak Arnavutluk’ta en büyük ticari yatırımı gerçekleştirme ve bu yatırım çerçevesinde 3 bin kişiye istihdam sağlama gururunu ülkemize yaşatmış olan ve bu yönüyle takdir edilmesi gereken Çalık Grubunun, dayanaktan yoksun bir şekilde ve en ufak bir araştırma gayreti göstermeden itham edilmesi, en hafif tabiriyle bir haksızlıktır. Bu sebeple asılsız iddia ve isnatları reddediyoruz.”

Kaynak: NTVMSNBC
2008-07-10
 
Hosting