Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Vestel LCD TV üretimi için firmalarla görüşüyor
Vestel Elektronik, LCD TV üretiminde dünya piyasalarında yaşanan rekabet nedeniyle yurtiçi ve yurtdışındaki firmalar arasında yürütülen görüşmelere katıldığını ancak bu konuda herhangi bir karar almadığını açıkladı.

Şirketin İMKB’ye yaptığı açıklamaya göre, konuyla ilgili olarak yürütülen çalışmaların sadece görüşme aşamasında olduğunu bildirdi.

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, LCD teknolojisi konusunda Türkiye’nin üretim merkezi haline getirilmesi için sektördeki oyuncuların hükümetle birlikte yürüttüğü çalışmalarla ilgili olarak dün gazetecilerin sorusuna, “Türkiye’de zaten mevcut olan modül üretimine, devletin de teşvikiyle yatırım yapılması çok faydalı olabilir. Yaklaşık 500-600 milyon dolarlık yatırımla Türkiye, Avrupa’nın LCD televizyon modülü ihtiyacını karşılayan bir merkeze dönüşebilir. Bu konuda Vestel, Arçelik ve hükümet arasında bazı görüşmeler yapılıyor. Bu tür bir yatırım doğrudan 2 bin mühendis ve teknisyene, yan sanayisi ile birlikte de toplam 10 bin kişiye istihdam imkanı yaratır” yanıtını vermişti.

Özdemir ayrıca, modül üretimine dönük söz konusu yatırımın, Türkiye’deki üreticilerin yanına Uzakdoğulu bir ortak alınmasıyla ve devletin teşvik vermesiyle kısa süre içinde gerçekleştirilebileceğini, bu tür bir yatırımı yapmaya istekli Uzakdoğulu şirketler bulunduğunu ve birçoğu ile de görüşüldüğünü sözlerine eklemişti.

Kaynak: NTVMSNBC
2008-07-10
 
Hosting