Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Koç: Grundig’i küresel marka yapacağız
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç Arçelik’in know-how’ını ve Ar-Ge kapasitesini Grundig’e aktarmak istediklerini belirterek, “Ürünlerini tüm dünyaya yayarak Grundig’i küresel bir marka haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Grundig’in Koç Topluluğu bünyesine katılmasına ilişkin yerli ve yabancı gazetecilerin katıldığı toplantıda konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, topluluğunun dayanıklı tüketim enerji ve finans ve otomotiv sektörüne yoğunlaştığını hatırlatarak, çabalarının beklediklerinden daha hızlı sonuç verdiğini söyledi.

Koç, Arçelik’in zamanda gerçekleştirdiği 143 patent başvurusu ile dünya çapında en çok uluslararası başvuru yapan şirketler listesinde yer alan ilk ve tek Türk şirketi olduğuna dikkati çekerek, aynı başarıyı tüketici elektroniğinde de yakalamak istediğini, Grundig markasının satın alınmasının arkasında bu nedenin yattığını söyledi.

Mustafa Koç, şunları kaydetti: “Grundig’i marka portföyümüze katmakla küresel oyunculuk hedefimize daha hızlı ulaşabileceğimize inanıyoruz. Grundig ile tüketici elektroniği sektöründeki yerimizi güçlendirmeye odaklanırken, Grundig markasını geliştirmek üzere de planlar yapıyoruz. İlk hedefimiz Arçelik’in Know-How’ını ve Ar-Ge kapasitesini, üretim ve marka yönetimi aracılığıyla Grundig’e de aktarmak. İkincisi de verimli ve güçlü dağıtım kanallarımız aracılığıyla ürünlerini tüm dünyaya yayarak Grundig’i küresel bir marka haline getirmek”

GRUNDIG MARKA DEĞERİNİ ARTIRDI
Koç Holding CEO’su Bülent Bulgurlu da, Arçelik’in beyaz eşyada olduğu gibi tüketici elektroniğinde de küresel lider olma iddiasının gerçekleşmesinde Grundig’in önemli bir rol oynayacağını vurgulayarak, Grundig’in satın alınmasının sadece Türkiye için değil Avrupa televizyon sektörü için de son derece önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.

Önce Avrupa’da sonra tüm dünyada Grundig markasını yeniden konumlandıracaklarını ve yeniden elektronik sektörünün küresel markalarından biri haline getireceklerini ifade eden Bulgurlu, “Küresel pazarlarda Beko markası ile dalgalandırdığımız bayrağımızı daha yukarılara taşıyacak küresel şirket olma hedefimize daha da yakınlaşacağız” dedi.

600 BİN LCD TV SATIŞ HEDEFİ
Grundig’in 2007’de Almanya pazarında LCD televizyonlarındaki pazar payını yüzde 3.1’den yüzde 4.1’e çıkardığını söyleyen Bulgurlu, geçen yıl 450 bin olan LCD TV satışlarını bu yıl 600 bine çıkarmayı planladıklarını kaydetti. Bulgurlu, “2008’de LCD Tv pazarının Avrupa’da yüzde 30 büyümesi bekleniyor. Biz ise Grundig’i LCD’de yüzde 60 büyütmeyi hedefliyoruz.” dedi.

2008’de Grundig marka LCD Tv’ler için Avrupa’nın yanı sıra yeni pazar hedefleri olarak Rusya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı seçtiklerini bildiren Bulgurlu, “Önümüzdeki dönemde Arçelik’in güçlü satış ve pazarlama ağından yararlanarak Grundig marka ürünleri 5 kıtada 100’ün üzerinde ülkeye dağıtmayı planlıyoruz” diye konuştu.

1.7 MİLYAR YTL CİRO HEDEFLİYOR
Grundig Genel Müdürü Oğuzhan Öztürk, Grundig Elektronik olarak ciddi bir büyüme öngördüklerini belirterek, “2008 yılında ciroyu yüzde 20 büyüterek, 1.7 milyar YTL ciroya ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

2010’DAN İTİBAREN TÜPLÜ TV ÜRETMEYECEK
Bugün 3.2 milyon adet olan televizyon üretimlerini 2013’te sadece LCD olmak üzere yaklaşık 5.5 milyon adede çıkarmış olacaklarını söyleyen Öztürk, Grundig markası ile 2010’da Avrupa’da yüzde 5 pazar payı hedeflediklerini, Grundig Elektronik olarak 2010 hedeflerinin tüm markaları ve diğer işbirlikleriyle Avrupa’da yüzde 15 pazar payını yakalamak olduğunu kaydetti. Öztürk, “Tüplü TV işimizi planlı olarak azaltmaya ve 2010 yılından itibaren tamamen bitirmeye karar verdik” dedi.

PETERSEIM: AVRUPA’DA LCD’DE İLK 5’E GİRECEĞİZ
Grundig Almanya Direktörü Dr. Michael Peterseim de Grundig için 2008’de yeni bir milenyum başladığını belirterek, “Koç Grubu ile önümüze bir çok fırsat çıkıyor. Bunlardan biri Grundig’in tekrar üretim yapacak olmasıdır. Grundig’in uzun tarihi bu şekilde daha da ileriye taşınmış olacak” dedi.

Peterseim önümüzdeki 3 yıllık stratejilerine ilişkin olarak da, “Avrupa’nın en büyük 5 TV markasından biri olmaya devam edeceğiz. Avrupa’da LCD’de ilk 5’e gireceğiz. Ciromuzu 2.5 kat artırarak 1 milyar Euro yapacağız. Yılda 1.5 milyondan fazla TV satarak Avrupa’daki pazarın yüzde 5’ine sahip olacağız. 2011 yılı hedeflerimiz bu şekilde” dedi.
2008-07-10
 
Hosting