Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Oger, Telekom’da kalan hisselere talip
Türk Telekom İcra Kurulu Başkanı Doany, hükümetin Telekom’da kalan yüzde 30’luk payını satmak istemesi halinde Oger Telecom’un bununla ilgileneceğini söyledi.

Türk Telekom İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany, bu yıl yüksek tek haneli konsolide gelir büyümesi hedefinde olan şirketin, büyüme ve değer yaratma amacıyla sabit hattın yanı sıra geniş bantta da yeni ürünler çıkarmayı planladığını, ayrıca yurtiçi ve yurtdışında yeni satın alma imkanlarını değerlendirdiğini söyledi.

Aynı zamanda Türk Telekom’un yüzde 55 civarında hissedarı olan Oger Telecom’un da CEO’su olan Doany Reuters ile söyleşisinde, “Bu yıl yüksek tek haneli büyümenin yanı sıra FAVÖK’te de orta tek haneli büyüme hedefindeyiz” dedi. Yaklaşık 18 milyon sabit hat abonesinin yanı sıra TTnet üzerinden de 5 milyon civarında ADSL hattı olan Türk Telekom 2007 yılında 9.23 milyar YTL konsolide gelir elde etmişti.

Doany, Azerbaycan’daki sabit hat şirketi için yıl içinde ihaleye çıkılmasının beklendiğini belirterek, “Başka Orta Asya ülkeleri ve Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde de Türk Telekom tek başına veya Oger Telecom ile yatırımlar yapmak istiyor. Bu konuda henüz isim veremem ancak bu yıl içinde olabilir” dedi ve ekledi: “Potansiyel olarak ilgilendiğimiz bu şirketler genelde orta büyüklükte firmalar. Bazıları sabit hat, bazıları da mobil operatörler.”

Hükümetin Türk Telekom’un Mayıs’taki 2.4 milyar YTL gelir getiren halka arzından sonraki 6 aylık dönem içinde gerek Oger Telecom’un gerekse de hükümetin herhangi bir hisse satışı yapamayacakları “lock-up” döneminde olduklarını hatırlatan Doany, “Ancak gelecekte hükümet hisse satmaya karar verirse Oger Telecom’un mevcut yüzde 55 blok hissesini artırmakla ilgilenmesi kuvvetle muhtemel” dedi. Doany, halka arz sonrasında piyasadan bir miktar hisse satın aldıklarını hatırlattı.

TURKCELL’İN TARİFELERİ
Doany, mobil pazarda etkin piyasa gücü olan Turkcell’in müşterilerine maliyetlerinin altında paket ve hizmetler sunarak ve kendi şebekesinden diğer operatörlerin şebekesine yapılan çağrıları, diğer operatörlerden kendi şebekesine yapılan çağrılar için aldığı sonlandırma ücretlerinin “çok üzerinde fiyatlandırarak haksız rekabete” neden olduğunu belirtti.

Bu nedenle sonlandırma tarifelerindeki en son ayarlama tarihi olan 1 Nisan’dan başlayan 90 günlük sürenin Haziran sonunda dolmasından sonra Türk Telekom ve Avea olarak Telekomünikasyon Kurumuna başvuracaklarını belirten Doany şunları söyledi: “Biz burada Turkcell’in pazar pozisyonu ve düzenleyici kurul yönetmelikleri ve Rekabet Kanunu’na uygun tüm uygun yasal adımları atacağız. Bu adımlar Turkcell’in sonlandırma ücretleriyle servislerini fiyatlama uygulamalarına yönelik olacak. Turkcell, öngörülen maliyetlerinin üzerinde sonlandırma ücretlerine ek olarak kendi şebekesi içindeki aramalarda ücreti çok düşük, şebeke dışı aramalarda ise o kadar yüksek tutuyor ki diğer operatörlerin rekabeti öldürüyor. Şebeke içi ve şebeke dışı ücretler arasındaki fark, sonlandırma ücretlerinden fazla olmamalı.”

Konuya yakın hukuk uzmanları, söz konusu davalarda Türk Telekom ve Avea’nın haklı çıkması halinde her iki şirketin Turkcell’den talep ettikleri tazminatın 500 milyon YTL’nin üzerinde bir tutar olabileceği söylediler.

VIDEOFONE İÇİN İKİ HAFTADA 4 BİN ABONE
Türk Telekom’un görüntülü Videofone hizmetinin yaklaşık iki haftada 4 bin civarında abone kaydettiğini ve bu rakamın başarılı olduğunu belirten Doany, “Şimdi bu ürün için yeni modeller piyasaya sunacağız” dedi.

Ayrıca ev telefonlarının, kablosuz İnternet destekli ortamlarda dahili numaralarla kullanımının genişletilebileceği bir sistemi baz alan bir “yakınsama” projesi üzerinde de çalıştıklarını belirten Doany, “Bu sistemin testlerini sabit telefonlarda yaptık ve yıl sonuna kadar ticari kullanıma sunabiliriz. Bu sistemi Avea üzerinden mobil telefonlarla yakınsaması için testler de yaptık ama bunu sunmamız daha sonra olacak” dedi.

“Burada amacımız sabit hat gelirini istikrarlı bir seviyede tutmak için bir dengeleme politikası oluşturmak ve ek hizmetlerle de özellikle geniş bant üzerinden değer yaratmak ve sabit hat kullanımını artırmak” diyen Doany, müzik ve video portallarına ek olarak IpTV hizmetlerinin de buna ekleneceğini söyledi.

Kaynak: NTVMSNBC
2008-06-26
 
Hosting