Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Marmaray’a 3.3 milyar dolar kaynak geldi
Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilmesi işinin finansmanına yönelik olarak CEB’den sağlanan 217 milyon Euro kredi sağlandı. Böylece Marmaray Projesi için yaklaşık 3.3 milyar dolar tutarında finansman sağlandı.

Marmaray Projesi’nin Boğaz Tüp Geçişi kısımından sonra ikinci bölümünü oluşturan Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilmesi işinin finansmanına yönelik Avrupa Konseyi Kalkınma Bankasından (CEB) sağlanan 217 milyon Euro tutarındaki krediye ilişkin anlaşma İstanbul’da imzalandı.

İmza töreninde konuşan Hazine Müsteşarı İbrahim H. Çanakcı, Hazine Müsteşarlığı olarak, İstanbul’un ulaşım sorununu kalıcı bir biçimde çözmede kilit rol oynayacak Marmaray Projesinin finansmanına katkı sağlamaktan dolayı büyük memnuniyet duyduklarını, projenin, Asya ile Avrupa’yı bütünleştirmenin ötesinde, Türkiye’nin Doğu ile Batı arasındaki köprü işlevini daha da pekiştireceğini söyledi.

Çanakcı, “Bu proje kapsamı itibarıyla şu anda yürütülmekte olan dünyanın en büyük ulaştırma altyapı projesi. Hazine Müsteşarlığı olarak, projeye bugüne kadar Japonya ve Avrupa Yatarım Bankası’ndan önemli miktarda finansman temin ettik” diye konuştu.

Hatların rehabilitasyonu ve araç alımı kapsamında CEB’den yaklaşık 500 milyon avro temin etmeyi öngördüklerini, söz konusu 217 milyon Euro tutarındaki kredinin 500 milyon avroluk paketin ilk dilimini oluşturduğunu, kalan 283 milyon Euro tutarındaki kredi dilimini de bu yıl içinde sonuçlandırmayı hedeflediklerini bildiren Çanakcı, şunları kaydetti: “Sağlanan kredinin vadesi her bir dilim bazında 5 yılı ödemesiz toplam 30 yıl olup, faizi CEB’in sabit faiz oranıdır. CEB’den sağlanan krediler, faiz koşulları itibarıyla dünyadaki en elverişli krediler arasında yer alıyor. Böylece Marmaray Projesi için Japon Hükümeti, Avrupa Yatırım Bankası ve CEB’den yaklaşık 3 milyar 350 milyon dolar tutarında bir finansman temin etmiş oluyoruz.”

Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Habib Soluk da, Marmaray Projesi ile ilgili bilgi verirken, 11 adet tüpün 7 adedinin batırıldığını, 8. tüpün de önümüzdeki günlerde batırılacağını, böylece 2008 sonuna kadar tüp batırma işlemlerinin tamamlanmış olacağını bildirdi.

Kaynak: NTVMSNBC
2008-06-26
 
Hosting