Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Bayrampaşa’ya kentsel eğlence merkezi
Bayrampaşa’da inşa edilecek ve en az 2 bin 500 kişiye sürekli istihdam ile yıllık toplam 550 milyon Euro’nun üzerinde ciro sağlayacak Kentsel Eğlence Merkezi projesi tanıtıldı.

Proje ile insanların sadece alışveriş değil, konaklama, eğlence, spor, eğitim, kültür ve sosyal faaliyetler gibi çeşitli ihtiyaçlarına cevap verilmesi hedefleniyor.

Projeyi gerçekleştirecek Ora İstanbul Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme A.Ş’nin Yönetim Kurulu üyesi Emine Kıray, projenin 4 ana başlık altında 12 fonksiyonu olduğunu söyledi.

Kıray, alışılagelenin aksine projenin yaratıcılarının, yatırımcılarının ve finansörünün yerli, geliştiricileri, uygulayıcıları ve
işletmecilerinin ise yerli ve yabancı bir ekipten oluştuğunu ifade ederek, projenin pazar araştırmalarından yola çıkılarak ihtiyaçlara ve beklentilere yönelik uluslararası standartlarda tasarlandığını vurguladı.

Projenin insanların sadece alışveriş değil, konaklama, eğlence, spor, eğitim, kültür ve sosyal faaliyetler gibi çeşitli ihtiyaçlarına cevap verebilecek özellikte olduğunu anlatan Kıray, 7’den 70’e herkese hitap edebilecek yepyeni bir şehir kesiti oluşturduklarını söyledi.

Kıray, proje için yüzde 40 öz kaynak oluşturduklarını belirterek, Garanti Bankası’nın da 3 yıl geri ödemesiz 10 yıl vadeli olarak 165 milyon Euro kredi sağladığını aktardı.

Projenin bugünkü maliyetinin 275 milyon Euro olduğunu dile getiren Kıray, işletmeye alınması planlanan 2010 yılında ise bu rakamın 450 milyon Euro’nun üzerine çıkacağını bildirdi.

Kıray, proje kapsamında en az 2 bin 500 kişiye sürekli istihdam sağlamayı, yıllık ziyaretçi sayısının da 12 milyonu aşmasını öngördüklerini anlatarak, “Toplam yıllık ciro 550 milyon Euro’nun üzerinde olacak. Türkiye ekonomisine de toplam 1 milyar Euro civarında katkımız olacak” dedi.

Kıray, projenin alışveriş, konaklama, eğlence ve toplantı-kongre olmak üzere 4 ana başlığı bir araya getirdiğini belirterek, “Standartların da rekabetin de dışında bir mekan burası. Türkiye’de gerçekten bir ilk” dedi.


70 BİN METRE KARE
Projenin mimarı Şefik Birkiye de projede insanların yaşam kalitelerini yükselten, zevklerine hitap eden ve ihtiyacı olan fonksiyonları bir araya getirerek ortak mahal yaratmayı hedeflediklerini söyledi.

Birkiye, geleneksel mimariden esinlenerek hem yaratıcı, hem de tarihsel devamlılığın sağlanabileceği bir çalışma yaptıklarını belirterek, projede enerji tüketimini verimli seviyelerde tutan ve çevreye en az zarar verecek şekilde mekanik çözümlerin kullanıldığını kaydetti.

Bayrampaşa’da inşa edilecek projede, outlet merkezi, elektronik eşya mağazası ve perakende satış alanları, restoranlar ve kafeler, sinema kompleksi, fitness ve SPA merkezi, açık hava tiyatrosu, çocuk eğlence parkı ve gösteri merkezi ve iki otel yer alıyor.

70 bin metre kare arazi üzerine yerleştirilen ve 360 bin metre kare inşaat alanı bulunan proje kapsamında, aynı anda 400 bin ziyaretçiye hizmet verilebilecek.

Kaynak: NTVMSNBC
2008-06-19
 
Hosting