Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
3G’de yeni ihale Kasım’da
Ulaştırma Bakanı Yıldırım, 3G ihalesine Kasım ayında çıkabileceklerini söyledi. 9 Kasım itibarıyla tüm operatörler numara taşınabilirliğine hazır hale gelecek.

Üçüncü nesil olarak bilinen ve cep telefonu üzerinden yüksek hızda veri ve video iletişimi sağlayacak 3G sistemi için hazırlıklar sürüyor. Telekomünikasyon Konferansı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 3G ihalesine Kasım ayında çıkabileceklerini söyledi.

Yıldırım, cep telefonu operatörlerinin, nüfusu 500’ün altındaki yerleşim yerlerini kapsama alma çalışmalarını Kasım’da tamamlayacaklarını belirterek, “Bu çalışmalar tamamlansın, ertesi gün 3. nesil ihalesine çıkarız” dedi. Yıldırım ayrıca, numara taşınabilirliğinin Kasım’da ticari olarak devreye alınacağını kaydetti.

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer de, cep telefonu işletmecilerinin 9 Kasım 2008 itibarıyla numara taşınabilirliğine hazır hale geleceklerini söyledi. Acarer, sabit hat işletmecisi olan Türk Telekom’un da yıl sonu itibarıyla numara taşınabilirliğine hazır hale geleceğini kaydetti.

Cep telefonunda numara taşınabilirliği için altyapının hazırlanmasının ardından işletmecilere hazırlıklarını tamamlamaları için 6 ay süre verilmişti.

3G sistemi için geçen yıl açılan ihaleye bu sistemi tek isteyen mobil operatör Turkcell dışında katılan olmamış, daha sonra bu ihale iptal edilmişti.
2008-06-19
 
Hosting