Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Erdemir’de Arcelormittal’in payı yüzde 25 oldu
Arcelormittal hisselerinin tamamına sahip olduğu iştirakleri aracılığıyla Erdemir’deki hissesini borsadan alımlarla yüzde 13.68’den yüzde 25’e yükselttiğini bildirdi.

Arcelormittal’in Lüksemburg Borsası’na yaptığı açıklamada satın almanın maliyetinin hisse başına 8.4 YTL (6.69 dolar) ve toplam satın alma değerinin ise 869.25 milyon dolar olduğu belirtildi. İMKB’de bu rakamın toplam 1.092 milyar YTL’ye denk geldiği belirtildi.

OYAK Grubu’nun son yedi yıldaki yatırım stratejisi ve 2007 yılındaki performansına ilişkin olarak hafta sonu Ereğli’de düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ulusoy, Erdemir’de yabancı bir şirketle ortaklık kurma konusunda hâlâ istekli olup olmadıklarına yönelik bir soruyu ise şöyle yanıtladı:

“Hayır değiliz. İlk aşamada acaba uluslararası tecrübeye sahip bir ortak iyi olabilir mi diye düşündük. O günün şartları içerisinde bir değerlendirmeydi bu... Finansal kaynak hedefli hiç olmadık. Ortaklık düşüncemiz gerçekleşmedi ve o konu kapandı. Bizim artık Erdemir’e ortak almamız söz konusu değildir. Hem üretim hem fiyatlar artınca, güzel bir başarı ortaya çıktı.”

Arcelormittal’in İMKB’ye yaptığı açıklamaya göre şirketin Societe General, Credit Suisse, Nextgen Capital’den, aracılık hizmetleri kullanmaksızın satın aldığı hisseler ve hisse bedeli takasının 17 Haziran itibarıyla gerçekleştirilmiş olacak.

‘KONTROL HİSSESİ İÇİN ADIM SAYILABİLİR’
Ekspres Yatırım analisti Kurthan Atmaca, “Arcelor’un payının artması bir anlamda Erdemir kontrol hisselerinin almak için adım sayılabilir” dedi ve ekledi: “Avrupa’da bir konsolidasyon furyası var. Demir çelik fiyatlarının buseviyelere gelmesinin ardından Arcelor’un Erdemir’i alması sürpriz değil. Küçükhissedarlar için olumlu olacaktır muhtemelen. Oyak satmak istemiyordu ama bu iş global bir iş. Bundan sonra daha sıkı şekilde OYAK’la Arcelor’un konuşmasını bekliyoruz. Şu anda kontrol hissesine sahip değil bunun için şirketle konuşup anlaşması lazım.”

Kaynak: NTVMSNBC
2008-06-18
 
Hosting