Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Samsun ve Bandırma Limanı’na rekabet vizesi
Rekabet Kurulu, Samsun Limanı’nın Ceynak Lojistik’e ve Bandırma Limanı’nın da Çelebi Ortak Girişim Grubu’na satışına izin verdi.

Rekabet Kurulu’nun web sayfasında yer alan açıklamada, “Adı geçen teklif sahiplerinden herhangi biri tarafından gerçekleştirilecek muhtemel devralma işlemi sonucunda hakim durum yaratılmasının veya mevcut hakim durumun güçlendirilmesinin ve böylece ilgili pazarda rekabetin önemli ölçüde azaltılmasının söz konusu olmadığına, bu nedenle bildirim konusu işleme izin verilmesinde sakınca bulunmadığına karar verilmiştir” denildi.

Rekabet Kanunu’na göre, özelleştirme ihaleleri öncesinde Rekabet Kurulu’nun görüşü ve ihale sonrasında Kurul’un izni gerekiyor. Bu aşamadan sonra ihale sonucu onay için Özeleştirme Yüksek Kurulu’na gönderilecek.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Mayıs ayında gerçekleştirilen ihalelerde Karadeniz’in önemli limanlarından biri olan ve bitişiğinde Serbest Ticaret Bölgesi bulunan TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne ait Samsun Limanı’nın 36 yıl süreyle işletme hakkı için en yüksek teklifi 125.2 milyon dolar ile Ceynak Lojistik ve Ticaret vermişti.

TCDD’ye ait Bandırma Limanı’nın 36 yıl süreyle işletme hakkı ihalesinde ise en yüksek teklif 175.5 milyon dolar ile Çelebi Ortak Girişim Grubu’ndan gelmişti.

Kaynak: NTVMSNBC
2008-06-18
 
Hosting