Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Türkiye GE’nin sağlık üssü oldu
General Electric’in, 17 milyar dolar değerindeki sağlık hizmetleri şirketi GE Healthcare’in yeni uluslararası operasyon üssü Türkiye oldu. GE, bölgede bulunan 80 ülkeyi Türkiye’den yönetecek.

GE Healthcare ile Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı düzenledikleri ortak basın toplantısında şirketin, Orta Asya, Ortadoğu, Afrika ile Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nu kapsayan dört bölgeyi “uluslararası teşhis/tanı görüntüleme” operasyonu altında GE Healthcare EAGM olarak tek bir bölgede topladığını ve bölgenin tüm faaliyetlerin İstanbul merkezinden yönetileceği açıklandı.

Bu yapılanma ile GE Healthcare International’ın EAGM Bölgesi Başkanı ve CEO’su olarak Richard di Benedetto atandı. Di Benedetto İstanbul’da ikamet edecek.

Yeni yapılanma ile hedeflerinin, farklılık yaratabilecekleri alanları proaktif bir şekilde tanımlamak olduğuna değinen di Benedetto; “Amacımız, yerel üniversiteler, mühendislik şirketleri ve yerel sağlık sektörü temsilcileri ile işbirlikleri kurmak. Onlarla birlikte yenilikçi çözümlere imza atmak. Özellikle ‘erken sağlık’ konusunda söz sahibi olmak istiyoruz” dedi ve ekledi:

“Dünyada 2 milyar insanın sağlık erişimi bulunmuyor. GE Healthcare olarak amacımız bu rakamı daha da aşağı çekebilmek. İlk etapta İstanbul merkezimizde 240 çalışan istihdam edeceğiz. Bu rakamı önümüzdeki yıl iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Yine bu kapsamda Türkiye’ye yapacağımız yatırım birkaç milyon dolar civarında olacak.”

BİR SAĞLIK DEVİ DAHA TÜRKİYE’YE GELECEK
Bölgedeki 80 ülkedeki faaliyetlerinin İstanbul’dan yönetilmesinin Türkiye’nin GE için öneminin göstergesi olduğunu söyleyen di Benedetto, “Dünya sağlık devlerini peşimizden Türkiye’ye getirmeyi hedefliyoruz. ABD ve Avrupa’lı devler zaten Türkiye’de sağlık sektöründe yatırım yapma konusunda hevesli. Sanırım bizim gelmemizin arından çok kısa vadede sağlık sektöründeki ilk yatırım haberi de gelecek” dedi.

EAGM bölgesinden 2007 yılında 600 milyon doların üzerinde gelir elde eden GE Healthcare’in yeni yapılanmayla 2010 yılına dek iki katı büyüme kaydederek, bölgede 1.2 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor.

AVUSTRALYALI BİR ŞİRKET SIRADA
Türkiye’nin 2007’de dünyanın 15. büyük, AB’nin ise en hızlı büyüyen ekonomisi olduğunu belirten Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, “Türk insanının kültürel birikimleri bölgedeki ülkelerle müzakere kabiliyetini arttırıyor. İstanbul gerek bölgedeki ülkelere 4 saat uçuş mesafesinde olması gerekse kaliteli insan gücü sayesinde daha birçok şirketin bölge üstü olmaya aday” dedi ve ekledi:

Korkmaz şunları söyledi: “Türkiye operasyonel genel merkez üstü olma yolunda markalaşacak ve birçok dünya devi genel merkezini Türkiye’ye taşıyacak. 18 aylık çalışmalarımızın meyvelerini yavaş yavaş almaya başlıyoruz. Şimdi çok yakın bir sürede sanayi alanında faaliyet gösteren bir Avustralya’lı şirketi anons edeceğiz”

Kaynak: NTVMSNBC
2008-06-18
 
Hosting