Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Turcas: Bir yıldır burnumuzdan geliyor
Turcas Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Aksoy, Türkiye’de serbest piyasa koşullarının işlemediğini savunarak, “Rafineri yapacağız, bir senedir burnumuzdan geliyor” dedi.

Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD) ile Türk-Amerikan İş Adamları Derneği (TABA/AmCham) tarafından düzenlenen “Gelecek Enerji Sektörüne Ne Getirecek?” konulu konferansta konuşan Turcas Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, Türkiye’nin enerji alanında “doğru dürüst geçerli” bir planının olmadığını ileri sürdü.

Aksoy, devletin böyle bir planı hayata geçirmesinin zor olduğunu, bunun ancak özel sektör tarafından yapılabileceği görüşünü aktardı. Türkiye’nin bölgesinde kendisine en uygun, altından kalkabileceği sahanın Azerbaycan olduğunu dile getiren Aksoy, “İran da çok önemli. Ben cumartesi ve pazar günlerimi İran’da geçiririm. Oradaki fırsatlara, iş olanaklarına bakıyorum. Bugün İran’a giremezsek yarın orada kim olacak biliyor musunuz? Amerikalılar, hatta İsrailliler olacak” diye konuştu.

ALLAH AŞKINA BİZE MANİ OLMAYIN
Devletin enerji alanında plan yapsa da özel sektör kadar yapamayacağını, özel sektör gibi göremeyeceğini savunan Aksoy, “Ne istiyoruz? Allah aşkına bize mani olmayın. Devletten ne kredi istiyoruz, ne başka bir şey... Yapacağımız işlere engel olmasın, önümüzü kapatmasın yeter” dedi.

Dünyada komünizm ve liberal ekonomi olmak üzere iki sistemin söz konusu olduğuna değinen Aksoy, şöyle devam etti: “Türkiye, bunlardan birine karar vermeli. Bunların arasında sıkıntı oluyor. Türkiye’de serbest piyasa koşulları işlemiyor. Biz demiyoruz ki kamu yararı gözetilmesin. Serbest piyasa ekonomisinin çalışması için rekabet ortamının tam olarak sağlanması lazım. İşleyen piyasa ekonomisi şartlarını getirin, biz sizden hiçbir şey istemiyoruz. Dünyada petrol 5-10 dolardan 130 dolara çıktı. Benim bakanım çıkıp diyor ki elektriğe kaç yıldır zam yapmadık.”

BİRÇOK ENGELLE BOĞUŞUYORUZ
Ceyhan’da rafineri kurma çalışmalarına da değinen Aksoy, “Rafineri yapacağız, bir senedir burnumuzdan geliyor. Birçok engel, sorun ile boğuşuyoruz. Mesela DSİ, (rafineri yapmayı düşündüğünüz arazinin altından bizim borularımız geçiyor)diyor. Biz o boruları çok iyi koruyabiliriz, ayrıca isterlerse alıp başka yere de nakledebiliriz. Her gün benim ortağım 1 milyon varil petrolü yüklüyor, dışarıya götürüyor. Bunu Türkiye’de işleyelim, dışarıya götürmeyelim dedik” şeklinde konuştu.

Erdal Aksoy, serbest piyasa ekonomisi ve rekabet ortamının sağlanmaması durumunda trenin kaçıp gideceğini ifade ederek, “O zaman petrol 200 dolara geldiği zaman da ne yaparız diye ağlarız” görüşünü aktardı.

Kaynak: NTVMSNBC
2008-06-18
 
Hosting