Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Şirketlere borsadan çıkma izni
SPK Başkanı Erol, hazırladıkları Sermaye Piyasası Kanunu’nda değişiklik öngören yasa taslağı ile, halka açıklık oranları yüzde 5’in altına inen şirketlere borsadan çıkma kolaylığı öngörüldüğünü söyledi.

“Şirket ele geçirmeleri düzenlemelerinin uygulama boyutu” konulu seminer sırasında Reuters’ın sorularını yanıtlayan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Turan Erol, SPK taslağının önce AB’ye uyum için tamamını değiştirmeyi düşündüklerini hatırlattı.

Erol şunları söyledi: “Şimdi kısmen öncelikli konular değiştirilecek. Örneğin şirket satın almaları çok önemli. Mesela bizde halka açıklık oranı belli bir oranın, yüzde 5’in altına düştüğünde satın alma hakkı yok. Bazı şirketler bunu zorlanarak farklı yollardan yapıyorlar. Şimdi şirketin sahiplerine geri kalanını da satın alma hakkı vereceğiz. Aynı şekilde yatırımcı da satmak isterse şirket almak zorunda kalacak. Böylece şeffaf hale getirmiş olacağız. Şimdi kapalı kapılar ardında pazarlık yaparak oluyor.” Erol taslakla ilgili çalışmaların sürdüğünü ve henüz başbakanlığa gönderilmediğini söyledi.

Kurulacak olan KOBİ borsasının da İMKB bünyesinde olması konusunda mutabakata varıldığını belirten Erol, KOBİ’lerin İMKB bünyesinde farklı bir pazar olarak işlem görmesinin daha sağlıklı olacağını bu konu ile ilgili olarak aracı kurumlar birliğinden yazıların beklendiğini söyledi.

KOBİ BORSASI YIL SONUNA
“KOBİ borsasının yıl sonuna kadar faaliyetlerine başlayacağını tahmin ediyorum” diyen Erol ayrıca KOBİ’ler için en önemli gelişmenin onların kurumsallaşması olduğuna işaret etti.

Erol daha önce yaptığı açıklamada, ekonominin can damarlarından biri olarak nitelediği KOBİ’lerin finansmanının yalnızca bankacılık üzerinden değil, sistemin tamamı üzerinden yapılabilmesi gerektiğini belirterek, yatırım ortaklıkları ve fonlarının da KOBİ’lere yatırım yapabilmeleri için düzenlenme yapacaklarını söylemişti.

Kaynak: NTVMSNBC
2008-06-18
 
Hosting