Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Toys‘R’Us’lar Toyiki oluyor
Toys’R’Us’ın Türkiye Temsilciliğini yapan Beyazıt Şirketler Grubu iştiraklerinden Uluslararası Çocuk Çarşıları Başkan Yardımcısı Murat Beyazıt, 12 yıldır ilişkilerini sürdürdükleri Toys’R’Us’tan ayrılıp, Toyiki adlı yarattıklarını bildirdi.

Beyazıt, konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında, hafta sonuna kadar 35 mağazadaki iç görsellerin ve dış mekandaki tabelaların değişeceğini belirterek, pazardaki liderliklerini çok daha ileri götürmeyi hedeflediklerini anlattı.

Beyazıt, ayrılığın temelde 2 nedene dayandığını belirterek, “Birinci sebep, ileriye dönük istikbalimizi kendimiz yaratmak istiyoruz. İkincisi ise fayda-maliyet ilişkisine baktığınızda, biz kurulduğumuzdan bu yana özerk yapıda bir firmayız. Geçmiş firmanın sermayeye katkısı sıfır. Ürün alım ve tedarik açısından da katkısı sıfır” şeklinde konuştu.

Murat Beyazıt, operasyonel ya da mali hiçbir bağlarının bulunmadığına dikkati çekerek, kar odaklı olmayan bir ödeme sistemi üzerinden 12 yıl ilişkilerini sürdürdüklerini aktardı. Bugün artık bu meblağı ödememe kararı aldıklarını, hem sermayeye geri dönüş hem de çok daha kuvvetli bir yapıyla ileri bakacaklarını ifade eden Beyazıt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yurtdışına ödenen rakam neydi? Dünyada perakende malların karlılığı vergi sonrası yüzde 1-2... Bizim rakamımız bunun çok çok üzerindeydi ve tamamen satış odaklıydı. Dolayısıyla bulunduğumuz Maslak bölgesinde o ödediğimiz rakamla bir kaç tane ciddi kule sahibi olabilirdik. Bugün bizin rakibimiz kim? Bizim rakibimiz önce kendimiziz...”

AYRILIK 3.5 YIL SÜRDÜ
Beyazıt, firmanın satışlarının yüzde 50’sinin oyuncak dışındaki satışlardan elde ettiklerini belirterek, Türkiye’de bisiklet satışında ilk 3 içinde olduklarını, müşterilerin eylül aylarında ise sırt çantası, defter, kalem gibi kırtasiye ihtiyaçlarını ya kendi firmalarından ya da hiper marketlerden yaptıklarını aktardı.

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Beyazıt, bir gazetecinin Toys’R’Us firmasından ayrılma sürecine ilişkin sorusuna, ayrılık sürecinin tahmin edilenden zor olduğunu belirterek, “Neticede ana firma bizim tabelaları indirip yaşantımıza aynen devam etmemizi istemiyordu, diğer ülkelere örnek olacak diye... Onlar için çok ciddi bir gelir kaybı söz konusu. Ama biz de şartlarımızı ortaya koyduk. Türkiye’nin bugünkü ekonomik görüntüsünde bu denli ekonomik külfeti taşımamızın doğru olmadığını defalarca anlattıktan sonra anlaşarak bugün bu noktaya geldik. Tipik bir boşanma süreci kadar komplike bir işti. Toys’R’Us markasından ayrılmak 3.5 yıl sürdü” diye konuştu.

ÖNÜMÜZDEKİ İKİ AYLIK REKLAM GİDERİ 3-4 MİLYON DOLAR
Markanın isminin neden ‘Toyiki’ olduğu sorusuna Beyazıt, isme, yaklaşık 150 çocuk üzerinde denedikten sonra karar verdiklerini söyledi. Beyazıt, firma olarak tüketici, tedarikçi ve mal sahibi açısından bir değişiklik olmadığını vurgulayarak, “Biz kimseyi kandırmıyoruz. Aynı kişiler ve ürünler var. Tabelayı değiştiriyoruz ve mal sahibi oluyoruz” dedi.

Ayrılığın maliyetinin sorulması üzerine ise Beyazıt, değişimin hem fiziki yatırım hem de reklam harcaması olarak çok ciddi bir maliyeti olduğunu ifade ederek, “Hem televizyonda hem de yazılı mecrada çok ciddi bir kampanya başlatacağız önümüzdeki günlerde. Önümüzdeki 2 ay için bunun bize maliyeti 3-4 milyon dolar” dedi.

Beyazıt, bir gazetecinin Toys’R’Us firmasına bugüne kadar ödenen miktarı sorması üzerine, “Bugüne kadar ödenen rakam çift hanenin üzerinde. Milyon doları konuşuyoruz. 10 milyon doların üzerinde bir rakamdan söz ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: NTVMSNBC
2008-03-27
 
Hosting