Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Arçelik krize bakmadı, yurtdışında satışı artırdı
Arçelik Genel Müdürü Özdemir, Arçelik’in yurtdışı satışlarınını iki ay sonunda yüzde 10 büyüdüğünü belirterek, “Bu son derece memnun edici bir durum. Yılın gelecek zamanları için biraz daha fazla ümitli olabiliyoruz” dedi.
Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, Arçelik’in yeni ürününün tanıtıldığı basın toplantısının ardından gazetecilerin piyasalara ilişkin sorularını yanıtladı.


Şubat sonu itibarıyla iç pazarda az da olsa küçülme gözlemlediklerini ifade eden Özdemir, “Ama bunu siyasi gelişmelere bağlamıyorum. Çünkü bu yıl çok çetin şartlar herkesi önemli ölçüde etkiledi” dedi. Geçen yıl da pazarın bir miktar küçüldüğünü hatırlatan Özdemir, “Ertelenen talebin bahardan itibaren devreye gireceğini hissediyorum. Nitekim son birkaç gündür işler oldukça pozitif yöne doğru gidiyor” şeklinde konuştu.

YILIN KALANI İÇİN ÜMİTLİYİZ
Dünyadaki krizin, özellikle İngiltere, Fransa, İspanya ve Almanya pazarlarında etkili olduğunu belirten Özdemir, şunları kaydetti: “Bütün bunlara rağmen Arçelik’in yurtdışı satışları iki ay sonunda geçen yıla göre yüzde 10 büyüme kaydetti. Bu son derece memnun edici bir durumdur. Dolayısıyla bu yılın gelecek zamanları için biraz daha fazla ümitli olabiliyoruz. Gelişmiş pazarlarda özellikle Aralık ayında beklenen işler olmadı. Ancak stokların Mart sonu itibariyle normal seviyelere geleceğini düşünüyoruz. Ondan sonra pazarın yükseliş trendine yeniden geçeceğini söyleyebiliriz. Bu itibarla önümüzdeki dönemde sektör oldukça pozitif günler yaşayabilir. Beklentiler o yönde.”

Özdemir, kurlardaki hareketliliğe ilişkin bir soruyu da, “Bundan tabii ki etkileniyoruz. Belki Aralık ayında işler iyi olsaydı başka bir tablo ile karşı karşıya kalabilirdik. Şu anda yüzde 20 büyüyebilirdik. Ama bütün bu olumsuzluklara rağmen trendin pozitif olduğunu görmek, sektörde bize memnuniyet veriyor” şeklinde yanıtladı.

YURTDIŞINDA YÜZDE 20 BÜYÜME HEDEFLİYORUZ
Bu yıl yurtdışında yüzde 20 civarında büyüme hedeflediklerini bildiren Özdemir, bunu yapabileceklerini düşündüklerini söyledi.

Şu anda programlarını revize etmediklerini ifade eden Özdemir, “Bizi en fazla etkileyecek şey dövizdeki dalgalanmalardır. O kadar büyük bir dalgalanma Türkiye’de yok. Bir miktar ham madde fiyatları artıyor. Bu da tamamen spekülatif amaçlarla artıyor. Onun da kısa sürede normal haline döneceğini tahmin etmek çok da zor değil” şeklinde konuştu.

Kaynak: NTVMSNBC
2008-03-22
 
Hosting