Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Petkim’de ödeme tebligatı haftaya
Turcas Yönetim Kurulu Başkanı Aksoy, Petkim ihalesini kazanan Socar-Turcas-Injaz konsorsiyumuna gelecek hafta ödeme tebligatının yapılmasını beklediğini söyledi.

Petkim’de devir süreci hazırlıkları başladı. CNBC-e’nin sorularını yanıtlayan Turcas Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, “Özelleştirme İdaresi yetkilileri önümüzdeki hafta tebligatın yapılacağını ifade ettiler. Verilecek sürenin 45 gün olacağı kanaatindeyim. Petkim‘le ilgili planlarımız, projeksiyonlarımız aynen devam ediyor” dedi. Aksoy bu nedenle Socar yetkililerinin Türkiye’ye geldiğini söyledi.


Danıştay, geçen yılın Temmuz ayında yapılan ve Petkim’in yüzde 51’i için 2 milyar dolarla en yüksek teklifin verildiği ihalenin iptali için yapılan başvuruları reddetmişti.

Yargıdan Petkim özelleştirmesine vize


YÜZDE 80 PEŞİN ÖDEME DÜŞÜNÜYORUZ
Aksoy, ortak girişimin yüzde 80 civarında peşin ödeme düşündüğünü, bunun için 650 milyon dolar özsermaye 1 milyar dolarlık kredi kullanımı öngördüklerini söyledi. Aksoy, “Bankaların kredi teklifi 800 milyon dolar, bu konudaki görüşmelerimiz sürüyor. Geri kalan 600 milyon dolar farkta da biz yine ortaklar olarak sorumluluk üstleneceğiz, bu sermaye değil. Sorumluluk şeklinde olacak. Eğer dünyada bu kriz olmasaydı 650 milyon dolar vererek, geri kalanı da finans olarak alabilirdik ama piyasa şartları bunu mümkün kılmıyor. Yüzde 40-50’nin üzerinde kredi vermek istemiyorlar” dedi.

Petrol-İş: Petkim’de devir yapılmamalı


İZİN GELSİN CEYHAN’DA BİR YILDA İNŞAATA BAŞLARIZ
Grup olarak stratejik ortaklıklara açık olduklarını da kaydeden Aksoy, Ceyhan’da resmi izni almalarının ardından bir yıl içinde inşaata başlayabileceklerini belirtti. Aksoy, “Rafineride bana lisansı versinler ben size tarihi hemen vereyim, resmi izin verilirse 1 yıl içinde inşaata başlarız . Socar’ın Bakü-Tiflis-Ceyhan’a gönderdiği 10 milyon ton varil petrolün 200 bin tonunu işlemek istiyoruz” diye konuştu.

Aksoy, Shell Turcas’ın 2007’de yüzde 38 büyüdüğünü, cirosunun da 8 milyar dolara yaklaştığını sözlerine ekledi.

Kaynak: NTVMSNBC
2008-03-22
 
Hosting