Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Kur vurdu, Sanko’da büyüme rafa kalktı
Tekstil, gıda, inşaat, otomotiv ve enerji sektörlerinde faaliyet göstererek Gaziantep’te 15 bin kişiye istihdam sağlayan Sanko Holding, 2008’de büyüme hedeflemiyor. CNBC-e’nin sorularını yanıtlayan Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu,”2007 cirosu 2.3 milyar dolar olacak. 2008’de 2.3-2.4 milyar dolar tahmin ediyoruz. Dolar aşağı gittiğinden cirolar da düşüyor Genel olarak düşmeden kapatabilirsek bizim için ne mutlu” dedi.

Ana faaliyet kolu tekstilin cirosunun gün geçtikçe azaldığını söyleyen Konukoğlu, 2008’de ağırlığı enerji sektörüne vereceklerini belirtti: “Önümüzdeki yıl enerjiye minimum 300-400 milyon dolar yatırım yapacağız. Diğer sektörlerde yenileme-genişleme olmak üzere en fazla 100 milyon dolar yatırımımız olur.”

ELEKTRİK İHALELERİNE TALİP
Bugüne kadar enerjiye 200 milyon dolar yatıran Sanko, 4-5 yılda ağırlıklı olarak HES ve rüzgara yapacağı 2 milyar dolarlık yatırımla 1.5 milyon megavat kurulu güce ulaşmayı hedefliyor. Planlar arasında elektrik üretim-dağıtım ihalelerine katılmak var ama nükleer yok.

EPDK’da 8 bin megavat ile rekor miktarda rüzgar santrali başvurusu bulunan Sanko, Ceyhan’daki rafineri ve petrokimya projesini ise şimdilik askıya aldı.

Enerjide stratejik ortak almak üzere yabancılarla görüşmelerini sürdüren Sanko, otoyol ve Tekel ihalesiyle ilgilenmiyor.

Kaynak: NTVMSNBC
2007-12-21
 
Hosting