Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Atasay, özelleştirmede ‘altın’ arayacak
600 milyon dolarlık ciroya sahip Atasay Kuyumculuk, karayolları ve elektrik dağıtım ihalelerinden kömür santrali ve havayolu taşımacılığına kadar uzanan geniş bir alanda yatırım yapmak için fırsatları kolluyor.

2008’de karayolları özelleştirmeleri ve Konya Şeker Fabrikası’na talip olduklarını kaydeden Atasay Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kamer, özelleştirilmesi tamamlanmış bir limana ortak olmak üzere olduklarını da açıkladı.

İstanbul Anadolu Yakası’nda 1 hafta içinde netleşecek yaklaşık 1.5 milyar dolar ciro sağlayacak bir alışveriş merkezi ve rezidans projeleri bulunduğunu belirten Kamer, Büyükçekmece’deki villa projesinde toplam 700 milyon dolar ciro beklediklerini söyledi.

‘ARAZİ BULSAK NEW İSTANBUL’U GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ’
Emaar Türkiye’nin büyük arazi arayışında olduğunu kaydeden Kamer şöyle konuştu: “Emaar, Suudi Arabistan’da 27 milyar dolar, Hindistan’da 15 milyar dolarlık proje yapıyor. Türkiye’de gerçekleşen rakamlar çok küçük. Bu beni çok üzüyor; arazi bulamıyoruz. Büyük arazimiz olsa New İstanbul projesini gerçekleştireceğiz. Emaar bu konuda uzman. İstanbul’daki her türlü fırsatı değerlendirmek istiyoruz. Emaar asıl olarak kentsel dönüşümle ilgileniyor ama bu kadar bürokratik engelin olduğu bir yerde olmak istemez.”

‘ELEKTRİKTE BATI BÖLGELERİNE TALİBİZ’
Enerji sektörüyle ilişkili projeleri de bulunan Kamer, 4 ay içinde İran’dan elektrik ithal etmeye başlayacaklarını söyledi. Türkiye’de arz sıkıntısının yaşanabileceğine dikkat çeken Kamer, yıllık 600 milyon kilovatsaat elektrik getireceklerini belirtti.

Elektrik dağıtım ihalelerinde mutlaka yabancı bir ortakla yer almak istediklerini kaydeden Kamer, İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere elektriğin fazla tüketildiği batı bölgelerine talip olduklarını ifade etti.

Rüzgar santralleri için 300, hidroelektrik santralleri içinse 500 megavatlık lisans almak üzere EPDK’ya başvuruda bulunduklarını kaydeden Kamer, 3 kömür santrali kurmayı planladıklarını söyledi.

‘ALTIN 2008’DE 850 DOLAR CİVARINDA OLUR’
2008’de altının onsunun 850 dolar civarında olacağını Kamer, Çin’den sonra Hindistan’da üretime başlayacaklarını belirtti. Kamer, 2008 Mart ayında kuyumculuk sektöründe Hindistan’ın en büyük 4 perakende zincirinden birini almak üzere anlaşma imzalayacaklarını kaydetti.

İLK HAVA TAKSİSİNİ GETİRECEK
Kamer,, 2008’in ikinci yarısında Avrupa’nın ilk hava taksisini Türkiye’ye getirecek. 500 milyon dolarlık anlaşma yaptıklarını belirten Kamer, hava taksileri ile Türki Cumhuriyetlere seyahat edilebileceğini ifade etti.

Kaynak: NTVMSNBC
2007-12-21
 
Hosting