Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
AvivaSA lider doğdu, yatırım için kolları sıvadı
Sabancı Holding iştiraklerinden Aksigorta’nın yüzde 99.4’üne sahip olduğu Ak Emeklilik ile İngiliz sigorta devi Aviva’nın Türkiye’deki şirketi Aviva Hayat ve Emeklilik’in birleşmesinden doğan AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş.’nin kuruluşu Hazine Müsteşarlığı tarafından onaylandı.

Türkiye’de bireysel emeklilik sisteminde eşit oranlı ortaklık prensibini benimseyen ilk birleşme olan AvivaSA Emeklilik ve Hayat, yüzde 25’lik pazar payı ile ilk günden bireysel emeklilik sektörünün lider şirketi konumuna yükseldi. Şirket, yüzde 11’lik pazar payı ile hayat sigortasında ise sektörde 3. sırada yer alıyor.

31 Ekim 2007 tarihi itibarıyla onayı takiben ilk Genel Kurul toplantısını düzenleyen AvivaSA’nın Yönetim Kurulu da belli oldu. AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş.’nin yönetiminde Akın Kozanoğlu Yönetim Kurulu Başkanı, Pierre-Olivier Bouée Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Carl Owen Boehr, Ertan Fırat, Turgay Özbek ve Ragıp Yergin Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. AvivaSA’nın Genel Müdürü ise daha önce AK Emeklilik Genel Müdürlüğü görevini yürüten Meral Egemen oldu. Meral Egemen aynı zamanda yedinci üye olarak Yönetim Kurulu’nda yer aldı.

2008 SONUNA KADAR 20 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

AvivaSA’nın faaliyetlerine başlaması nedeniyle düzenlenen basınla sohbet toplantısında konuşan AvivaSA’nın Genel Müdürü Meral Egemen, 2009 yılından itibaren kara geçeceklerini belirterek, “Bu yıl da kardaydık ama birleşme çalışmaları nedeniyle yatırım yapıyoruz. 2008 sonuna kadar 20 milyon dolara yakın yatırım yapılacak” dedi.

Kaynak: NTVMSNBC
2007-11-26
 
Hosting