Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
THY gözünü uzaklara dikti
THY Genel Müdürü Kotil, bu yılın 2006’dan daha iyi olduğunu belirterek, “Geçen yıl 150 bin sefer yapmıştık bu yıl 170 bin sefer yapacağız. Çin’de 7 uçuş hattımız var, 21 uçuş hattı istiyoruz. Ana hedefimiz uzak hatlarda slot alabilmek” dedi.

İSTANBUL - Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, Atatürk Havalimanı’nda görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi. THY’nin 2007 yılını kalite yılı ilan ettiğini ve bu konudaki çalışmaların devam ettiğini belirten Kotil, “Bizim asıl hedefimiz 5 yıldızlı bir hava yolu olmak. İnşallah şu anda 4 yıldızlı bir hava yolu oluyoruz” dedi.

Bu hedefe ulaşmak için birçok kalite programı başlattıklarını, ikram şirketi kurduklarını ve müşterinin THY’yi nasıl gördüğünü aylık olarak izlemeye aldıklarını ifade eden Kotil, eğitim konusunda da ciddi adımların atıldığını söyledi.

Ürün kalitesinde bütün dünya ile rekabete devam edeceklerini kaydeden Kotil, şöyle dedi: “THY büyüme sürecinde, 2007 yılında 20 milyon yolcuyu ufukta gördük. Uzun mesafeli uçuşlarda doluluk oranlarını yakaladık. 2004 yılından bu yana açtığımız 24 yeni hattımız doluluk oranları ve ciro olarak kendini toparladı. Bu hatlarda yüzde 30-40 büyüme yakaladık. 2007 yılındaki performansımız 2006 yılından daha yüksek. Müşteri bizden ne istiyor onun peşindeyiz. Zamanında kalkışta bu yıl için Avrupa’da ilk 10 hava yolu içinde birinciyiz. Şu anda zamanında kalkış oranımız yüzde 84. Bu iyi bir rakam. Amacımız bunu yüzde 85-90’lara çekmek. Geçen yıl 150 bin sefer yapmıştık bu yıl 170 bin sefer yapacağız. Havacılıkta Çin ve Hindistan’ı geride bıraktık.”

Airbus 380 uçağının İstanbul’da yapacağı tanıtım uçuşu ile ilgili olarak da Kotil, uçağın THY için değil, Türk sivil havacılığı için geleceğini belirterek, “Uçağın Türkiye’ye gelişi pozitif bir olay. A380 modern bir uçak” dedi. Kotil, 30 Ekimde yapılacak tanıtım uçuşunda kendisinin de bulunacağını kaydetti.

2008 yılında şirketin ana stratejisinin sürekli büyüyerek Avrupa’nın en büyük şirketlerinden biri olmak olduğunu anlatan Kotil, şunları söyledi: “2008 yılında bulunduğumuz coğrafyalardaki frekans sayısını artıracağız. Şu anda Çin’de 7 uçuş hattımız var, 21 uçuş hattı istiyoruz. Ana hedefimiz uzak hatlarda slot alabilmek. İç hatlarda ise İstanbul ve Ankara’dan tüm şehirlerimize günde 2 defa uçmak istiyoruz.”

Kaynak:ntvmsnbc.com
2007-10-05
 
Hosting