Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
TAV’a Avusturyalı ortak geldi
Merkezi ve Doğu Avrupa’nın en büyük yatırım bankalarından biri olan Meinl Bank’ın havalimanı yatırımlarında önde gelen kuruluşu Meinl Airports International, TAV Havalimanları Holding’in stratejik ortağı oldu. Meinl Airports International, yatırım bankalarından Goldman Sachs’ın TAV Havalimanları Holding’teki hisselerini 190 milyon Euro’ya satın aldığını duyurdu. Meinl Airports International, bu yatırımla TAV Havalimanları Holding’in yeni stratejik ortağı oldu.

‘BÖLGESEL GÜÇ OLARAK İLERLİYORUZ’
TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı ve CEO’su Sani Şener, havalimanları terminal yapım ve işletmesinde Türkiye’de lider, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Kafkaslar ve Doğu Avrupa’da bölgesel bir güç olarak hızla ilerlediklerini kaydetti.

Şener, “Meinl Havalimanları, sektörde Rusya ve Doğu Avrupa’da etkili havalimanı yatırımları planlıyor. Böyle bir stratejik ortak, TAV Havalimanları Holding’in ilerleyen projelerinde pazar çalışmalarında da farklı coğraflara hizmet vermesini sağlayacaktır” dedi.

Şener, geleceğin parlayan sektörü olarak gösterilen havalimanı işletmeciliğinin Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyada en önemli yatırım sahası olduğunu belirterek, bu alanda tecrübeli ortakların, TAV Havalimanları’nın bigi birikimi ve deneyimine katma değer sağlayacağını vurguladı.

Türkiye’de lider, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Kafkaslar’da ise bölgesel bir marka olan TAV Havalimanları Holding, Türkiye’de İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa İç ve Dış Hatlar Terminalleri ile İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ni, yurtdışında ise Gürcistan’ın Tiflis ve Batum Uluslararası Havalimanları’nı işletiyor. TAV Havalimanları Holding ayrıca, Antalya Gazipaşa Havaalanı ile Tunus’un Enfidha Zine Abidine Ben Ali ve Monastir Habib Bourguiba Uluslararası Havalimanları’nın işletme haklarını elinde bulunduruyor.

MEINL ÖZELLEŞTİRMELERDE ROL ÜSTLENİYOR
Merkezi ve Doğu Avrupa’da bulunan, 150 yıllık bir yatırımcılık geçmişine sahip olan Avusturya merkezli Meinl Grubuna bağlı Meinl Airports International, küresel bir yatırımcı olarak havalimanı özelleştirmelerinde roller üstleniyor. Meinl Airports International, Avrupa, Amerika, Asya, Afrika ve Avustralya kıtalarında 28 ülkede projeler yürütüyor. Meinl Airports, hedef bölge olarak merkezi ve Doğu Avrupa’nın özelleştirmeye açılacak havalimanlarını görüyor.

Kaynak: NTVMSNBC
2007-11-17
 
Hosting