Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Eti çikolatada ikinciliğe göz dikti
Eti Şirketler Grubu CEO’su Hazım Ellialtı, tamamıyla yenilenen “Eti Çikolata Keyfi” serisinin tanıtımı ve çikolata pazarındaki hedeflerini paylaşmak üzere Eti’nin Eskişehir’deki çikolata fabrikasında bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Ellialtı, Eti’nin, 2003 yılında tüketicilerden gelen yoğun talep üzerine 20 milyon dolarlık yatırımla Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde kurduğu yeni fabrikasında çikolata üretimine başladığını, 2004 yılında ise ürün gamını genişleterek “Eti Çikolata Keyfi” markası ile tablet çikolata pazarına girdiğini anlattı.

Çikolata pazarının 2002-2006 yılları arasında ortalama yüzde 7 oranında büyüdüğünü ve geçen yılın verilerine göre 670 milyon dolarlık bir değeri olduğunu ifade eden Ellialtı, 2008’de pazardaki büyümenin yüzde 10 civarında gerçekleşeceğini öngördüklerini söyledi.

‘PAZARDA DÖRDÜNCÜYÜZ, 2 NUMARA OLMAK HEDEFİMİZ’
Hazım Ellialtı, çikolata pazarında çok büyük hedefler için çalıştıklarını vurgulayarak, “Yüzde 8 civarında olan pazar payımızdan hiç memnun değiliz. Önümüzdeki yıl itibarıyla bunu en az yüzde 10’a çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Hazım Ellialtı, Eti markasının çok güvenilir olduğunu, gıdada hiç sorgulanmadığını belirterek, kekte pazar lideri olduklarını, çikolatada dördüncü sırada bulunduklarını, birkaç yıl içinde 2 numara olmayı hedeflediklerini kaydetti.

Yurtdışına yönelik çok fazla çikolata ve bar satışları olmadığını belirten Ellialtı, bir soru üzerine, “Bisküvi, kek ve krakerden oluşan unlu mamullerde son 10 yıldaki en yüksek pazar payına, yüzde 37.5 ile bu yıl ulaştık. Sırada çikolata var” dedi.

CİRONUN YÜZDE 10’U ÇİKOLATADAN
Ellialtı, “Ciromuzun yüzde 10’unu çikolata ve bar oluşturuyor. İhracat da, toplam işimizin yüzde 8-9’u civarında... Asıl ihracata 2008 sonu gibi başlayacağız. Öncelik etnik pazarda. Avrupa’da yaşayan Türkler markamızı bulmak istiyor. Balkanlar ve Irak en güçlü pazar. Irak tarafı kek seviyor” diye konuştu.

‘GIDA DIŞINDA BİR FAALİYET DÜŞÜNMÜYORUZ’
Hazım Ellialtı, gıda alanı dışında bir faaliyet şu anda düşünmediklerini ifade ederek, “Şu anda ajandamızda herhangi bir iş yok. Temel önceliğimiz, şirketin yeniden yapılandırmasının sonuna gelmek ve pazar payımızı artırmak” dedi.

Kaynak: NTVMSNBC
2007-11-17
 
Hosting