Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Akbank, şirket alma kredisi veriyor
Tüketici için `Kredi makinesi` uygulaması başlatan Akbank, şimdi de şirket satın alana `şirket alma kredisi` vermeye başladı.

Türkiye`de artan şirket birleşmeleri ve satın almalar, bu alanda yeni ürünlerin doğmasına yol açıyor. Söz konusu potansiyeli dikkate alan Akbank, "Şirket Satın Alma Kredisi" adlı yeni bir ürün oluşturdu.
Akbank Ticari Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ferda Besli, bu krediyi geleceğe yönelik bir ürün olarak hazırladıklarını söyleyerek, "Ancak şu ana kadar üç tane kredi verdik. Yaklaşık ona yakın müşterimize bununla ilgili teklif verdik" dedi. Şirket satın alma işlemlerinin uzun vadeli olduğunu belirten Besli, "Bu kredi için öncelikle alıcı ile satıcının belli şartlarda anlaşmış olması lazım. Anlaştıktan sonra devreye banka olarak biz giriyoruz" diye konuştu.

4 trilyon dolarlık hacim
Şirket Satın Alma Kredisi`nde herhangi bir limit kısıtlamasının olmadığını kaydeden Besli, şunları söyledi: "Şirket satın almaları ve birleşmelerinde, KOBİ`lerin üst segmentine yani orta boy segmente hitap edeceğiz."
Satın alma kredisine olan ilginin daha da artacağını belirten Besli, "İlgi bundan sonra daha iyi olacak gibi görünüyor. Bizim şirketlerimiz şu anda daha çok satış tarafındalar. Ancak bundan sonra şirket satın almak isteyecekler. Biz de bu krediyle satın almanın, vadesi, faizi ve meblasıyla uygun koşullarda finansmanını yapmaya hazırız" dedi.
Bu arada şirket satın almalarında geçen yıl dünyada 4 trilyon dolarlık, Türkiye`de de 19.5 milyar dolarlık hacim oluştu. Türkiye`deki yekünün yüzde 5`i özelleştirmelerden oluştu. Bu yılın ilk yarısında da söz konusu rakam 10.5 milyar dolar olarak gerçekleşti.
2007-11-03
 
Hosting