Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Doğuş, Sakarya`da Meiller`le yatırım yapıyor
Doğuş Otomotiv ile damper üreticisi Meiller, Sakarya`da tesis hariç 4 milyon euro`luk yatırımla 2008 yılında üretime başlamak üzere anlaşma imzaladı.
Anlaşmaya göre, Türkiye`de kamyon üzeri ve semi-treyler damper üretimi gerçekleştirmek üzere yüzde 51 Meiller, yüzde 49 Doğuş Otomotiv hissedarlığında bir limited şirketi kurulacak.
Meiller`in 3 ana üretim tesisinden birisi olacak Sakarya`daki fabrikada 2008 yılının ilk yarısında üretim başlayacak. Yaklaşık 4 milyon euro`luk yatırımla Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi`nde kurulacak tesisin yıllık kapasitesi başlangıçta 3 bin adet olarak belirlenirken, üretim tesisi 6 bin 200 metrekaresi kapalı olmak üzere 17 bin metrekare toplam alana inşa edilecek.

`Konumumuzu güçlendirdik`
Anlaşmaya ilişkin düzenlenen imza töreninde konuşan Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, Doğuş Otomotiv`in amacının her zaman sınıfındaki en kaliteli markalarla çalışmak ve tüketicilere en kaliteli ürün ve hizmeti sunmak olduğunu söyledi.
Geçtiğimiz aylarda Meiller ile imzalanan işbirliği anlaşması sonucunda yatırım kararının sonuçlandırıldığını belirten Acar, Doğuş Otomotiv`in hizmetlerine üretim alanını da eklemekten mutlu olduklarını dile getirdi.
Acar, Doğuş Otomotiv olarak amaçlarının otomotiv değer zincirinin her halkasında varlıklarını artırarak sürdürmek olduğunu belirterek, "Bu işbirliği de bu anlayışın bir sonucudur. Meiller ile yaptığımız ortaklık sonucunda otomotiv değer zincirinin hem üretim halkasında hem de yurtdışına açılan noktalarında konumumuzu daha da güçlendireceğimize inanıyoruz" dedi.
İnşaat sektörünün son yıllardaki gelişimine dikkati çeken Acar, bu durumun damper üretimi için kendilerini heyecanlandırdığını söyledi. Kurulacak tesisin Avrupa standartlarında üretim yapmasına ve önemli ihracat kapasitesine işaret eden Acar, üretimlerinin yüzde 90`ının ihracata dönük olacağını bildirdi.

Türkiye 4. büyük pazar
Doğuş Otomotiv CEO`su Ali Bilaloğlu da, yatırım konusunda Sakarya`nın seçilmesinde, bölgenin lojistik açıdan önemli bir noktada bulunmasının rol oynadığını söyledi. Bilaloğlu, yeni kurulacak üretim merkezinde 140 kişinin istihdam edileceğini bildirdi.
Meiller Türkiye Genel Müdürü Tolga Senyücel ise Türkiye`de toplam üstyapı ekipman pazarının 7-8 bin adet dolaylarında olduğunu belirterek, Rusya ve Ortadoğu bölgesi içinde Türkiye`nin en büyük 4. pazar konumunda bulunduğunu aktardı. Senyücel, Türkiye`nin bu alanda başlı başına bir potansiyel olduğunu söyledi.


Hiller: Sakarya, üretim merkezi olacak

Meiller CEO`su Frank Hiller, "Sadece Türkiye pazarını değil, bölge ülkelerini de hedefliyoruz. Sakarya`yı Türkiye`nin ve bölgenin lider üretim merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Sakarya`da üretilecek üst yapıları Avrupa`daki fabrikalarımıza da yollayacağız. Buradaki tesis üretim kapasitemize önemli oranda katkıda bulunacaktır" diye konuştu.
Hiller, yatırımın 2008 yılının ocak ayında başlayacağını, ortaklıklarının bir diğer önemli amacının ise belediyeleri ve atık toplayan firmaları yeni ve modern sistemlerle tanıştırmak olduğunu dile getirdi.
Hiller, ihracat pazarlarına ilişkin bir soru üzerine, damper gövdelerinin üretilerek Meiller`e gönderileceğini ve dağıtımının buradan yapılacağını belirterek, İran ve Irak`a da satış yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Kaynak: MİLLİYET
2007-10-24
 
Hosting