Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Gemlik`e 500 milyon dolarlık sac yatırımı
Dünya çelik devi ArcelorMittal ve Borusan Holding, Gemlik`te 500 milyon dolarlık sıcak haddeleme tesisi kuruyor. 2010`da sıcak sac üretimi başlayacak.

Hintli Mittal ve Lüksemburglu Arcelor`un birleşmesiyle oluşan dünyanın en büyük çelik üreticisi ArcelorMittal ile Borusan Holding, 500 milyon dolar yatırımla Türkiye`de bir `sıcak haddeleme tesisi` kurma kararı aldı. Tesiste sıcak haddelenmiş sac üretilecek.
Yüzde 50 ortaklıkla Borusan`ın Gemlik tesislerinde yapılacak olan yatırımın, 2010 yılı ortasında üretime başlaması planlanıyor. Tesis, yılda 4.8 milyon ton sıcak sac üreterek 3 milyar dolarlık ciro yaratacak. 2012`de tam kapasiteye ulaşacak tesisin 2015`te pazarın yüzde 20 - 25`ine sahip olması bekleniyor. Tesis 450 kişilik istihdam yaratacak.
ArcelorMittal Grup İcra Kurulu Üyesi Michel Wurth, gelecek 10 yıl boyunca Türk çelik pazarının yılda ortalama yüzde 6 büyüyeceğini belirterek, "Yatırım, Türkiye`nin artan ihtiyaçlarına cevap vermek için" dedi. Yatırım kararının açıklandığı toplantıda konuşan Wurth, ArcelorMittal`in çelik sektöründe lider olduğunu, 314 bin çalışanıyla bu yılın ilk yarısında 55.7 milyon ton ham çelik ürettiğini söyledi.

`Cari açık düşecek`
Borusan Holding Başkanı Ahmet Kocabıyık da, yeni tesis sayesinde Borçelik ve boru şirketleri için ithal ettikleri hammaddeleri kendilerinin üretebileceğini ve bu durumun Borusan içinde ciddi sinerji yaratacağını ifade etti.
Yatırımın Türkiye`nin cari açığına da olumlu katkı yapacağını dile getiren Kocabıyık, "Daha önce ithal ettiğimiz sıcak sac ile bundan sonra ithal edeceğimiz `slap` arasında 100 dolar fark var. Bu da 5 milyon tonda 500 milyon dolar eder. Cari açık 50 milyar dolar olduğuna göre, cari açığı yüzde 1 kapatabileceğiz" dedi.

450 kişilik istihdam
Tesiste yurtdışından temin edecekleri yüksek fırında işlenmiş çelik kütlesini sıcak haddelenmiş saca dönüştüreceklerini ve hammaddenin çoğunu ArcelorMittal`den temin edeceklerini vurgulayan Borusan CEO`su Agah Uğur ise, "Toplam üretimin yarısını kendimiz kullanabiliriz. Otomotiv, genel endüstri ve boru sektörüne hizmet vereceğiz. Üretimin yüzde 15`ini de ihraç edeceğiz. Tesis Borçelik`in yanına kurulacak" diye konuştu.


Erdemir hisseleri yüzde 8 düştü

Yatırım kararı sonrası, Erdemir hisseleri yüzde 8 civarında geriledi. Yatırımın, Erdemir`e rakip bir gücün ortaya çıkması şeklinde yorumlandığı belirtildi.
Agah Uğur, sıcak sac üretimini Türkiye`de sadece Erdemir`in yaptığını ancak Erdemir`in kapasitesinin talebi karşılamadığını söyledi.
Bu yıl Türkiye`nin sıcak sac ihtiyacının 8 milyon ton, üretimin 4 milyon ton olacağını vurgulayan Uğur, "Kalanı ithal ediliyor. Yatırım, arz eksiğini kapayacak" dedi.
Michel Wurth ise, yatırımın Erdemir`e karşı bir karar olarak görülmemesi gerektiğini belirterek, "Erdemir`e son derece saygı duymaktayız. Biz Erdemir`de hâlâ hisse sahibiyiz. Erdemir`in başarısı bizi mutlu eder" dedi.
2007-10-24
 
Hosting