Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Sabancı`dan enerjiye dev yatırım
Sabancı Holding CEO’su Ahmet Dördüncü, 2015 yılına kadar devreye girecek santraller için 6.5 milyar dolarlık bir yatırım hedeflediklerini söyledi

Sabancı Holding Enerji Grup Başkanlığı çatısı altında faaliyetini sürdüren Enerjisa ile ortağı Avusturyalı Verbund`un Türkiye pazarına ilişkin hedefleriyle ilgili basın toplantısı düzenlendi.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, toplantının başında yaptığı kısa konuşmada, enerji konusunun hem Türkiye için hem de Sabancı Grubu için önemli ve öncelikli olduğunu, dolayısıyla enerjinin kendilerinin stratejik büyüme alanlarından birini oluşturduğunu vurguladı.

Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Ahmet Dördüncü de Türkiye`de daha önceki öngörülerde yıllık elektrik enerjisi talep artışının ortalama yüzde 8,4 olarak belirlendiğini hatırlatarak, 2007 yılı başından bugüne kadar, bir yıl öncesine göre artış oranının yüzde 9,5`i geçmesinin, elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanabilmesinin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğine dikkat çekti.

Şu anda 40 bin megavat civarındaki Türkiye kurulu gücünün 2015`e kadar yaklaşık 70 bin megavata çıkması gerektiğini kaydeden Dördüncü, bunun sadece enerji üretim tesisleri için yılda yaklaşık 4 milyar dolar civarında yatırım yapılmasını gerektirdiğini aktardı.

Dördüncü, sorular üzerine de Sabancı Grubunun 2015`e kadar hedeflediği 5 bin megavatlık kapasite için 6,5 milyar dolarlık yatırım gerekeceğinin tahmin edildiğini, bu yatırımın iki faz halinde yapılacağını, ilk faz için 2,5 milyar dolarlık yatırımın öngörüldüğünü ifade etti.

Söz konusu yatırımların finansmanı için bir sıkıntı yaşanmayacağını belirten Dördüncü, “Karşınızda ayakları yere sağlam basan iki grup var. Hissedarlar elbet para koyacaklar. Ancak Sabancı ve Verbund`a kredi verecek bankaların da az olmayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Verbund ile nasıl ortak olduklarına ilişkin soruya ise Dördüncü, “Biz birbirimizi bulduk. Bir ortağımız olursa daha cesur davranırız. Onların tecrübelerinden yararlanırız dediğimizde, sayın Pistauer`un dediği gibi bir güzellik yarışması yapıldı, kiminle ortak olabiliriz diye... Biz de Verbund ile beraber çalışabileceğimize karar verdik” yanıtını verdi.

“SABANCI`YI GÖZÜMÜZE KESTİRMİŞTİK”

Verbund CEO`su Michael Pistauer ise, Avusturya Borsasında 4. büyük şirket konumundaki Verbund`un Avrupa çapında hidroelektrik santral açısından bir numara olduğunu vurgulayarak, şirketin her zaman elektrik toptan satıcılarına, büyük çaplı ticaret yapanlara sunum yaptığını, son zamanlardaki liberalleşmeyle birlikte nihai tüketiciye de sunum yaptığını kaydetti.

Verbund`un satış tarafında 10 şirketle ortaklığı bulunduğunu, ayrıca Türkiye dışında Fransa ve İtalya`da da joint-venture şeklinde ortaklıklara imza attığını ifade eden Pisauer, şirketin 120 enerji santrali işlettiğini, neredeyse tamamının hidroelektrik santrallerinden oluştuğunu söyledi.

Enerjisa ile gerçekleştirdikleri ortaklığa ilişkin olarak Pistauer, “Ben ve ortaklarım Türkiye`ye, Türkiye`deki ekonomik gelişmeye inanıyoruz. Avrupa`da böylesine ekonomik büyümeye sahip ülke yok. Önünde saygıyla eğilebileceğimiz bir ekonomik büyümeye sahipsiniz” dedi.

Michael Pistauer, Türkiye`nin enerjide özellikle elektrikte önemli role sahip olduğunu vurgulayarak, “Türkiye bizim için girmek istediğimiz ideal hedef pazardı. Sabancı Grubu da Türkiye`de ortaklık kurmak istediğimizde bizim ilk tercih ettiğimiz grup oldu. Tek başımıza Türkiye pazarına girmezdik. Türkiye`ye gelmeye karar verdiğimiz ilk andan itibaren Sabancı`yı gözümüze kestirmiştik. Biz kendimizi bir güzellik yarışmasına katıldık gibi hissettik. Genellikle güzellik yarışmalarında başarılı oluyoruz. Burada da başarılı olacağımıza eminim” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet
2007-10-16
 
Hosting