Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Marmaray’da 5 yabancı şirket yarışacak
Asya ile Avrupa’yı denizin altından birleştirecek yüzyılın projesi olarak adlandırılan Marmaray’ın son etabında, demiryolu aracı üretiminde dünyada söz sahibi 5 şirket yarışacak.

Ulaştırma Bakanlığı’nın, Gebze-Halkalı arasında sefer yapacak 440 adet demiryolu aracının temini için 7 Haziran 2007 Perşembe günü açtığı ön yeterlilik çağrısına 6 firmadan teklif geldi. Güney Kore’den ROTEM, Fransa’dan ALSTOM, İtalya’dan Ansaldobreda SPA, İspanya’dan CAF, Çin’den China National Aero-Technology Import and Export Corporation ile Kanada’dan Bombardier ve Almanya’dan Siemens’in yanlarına Nurol’u da alarak oluşturdukları konsorsiyum teklif verdi.

Bakanlık, 30 Haziran 2007 tarihinde firmaların ön yeterlilik dosyalarını alarak, inceledi. Ön yeterlilik dosyası veren firmalardan Çin’den China National Aero-Technology Import and Export Corporation firması ön yeterliliği geçemeyerek elendi.

Ulaştırma Bakanlığı, ön yeterliliği kazanan firmaları 16 Ocak 2007 tarihinde projelerini ve mali tekliflerini sunmaları için davet mektubu gönderdi.

MARMARAY’DA SON İHALE
Ulaştırma Bakanlığı Demiryollar, Limanlar, Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü’nün (DLH) yürüttüğü projede, demir yolu araçlarının temin edilmesiyle son ihale süreci de tamamlanmış olacak. Marmaray Projesi, “Mühendislik ve Müşavirlik Hizmetleri”, “Demiryolu Boğaz Tüp Geçiş İnşaatı” ve “Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Elektro-Mekanik İşler” ve “Demiryolu Araçlarının Temini” aşamalarından oluşuyor.

Gebze-Halkalı arasında 77 kilometrelik hatta sefer yapacak 440 adet demiryolu aracı, 22-23 metre uzunluğunda olacak. 5’li ya da 10’lu setler halinde temin edilecek araçlar, yolcunun yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde daha sık sefer yapacak ve gerektiğinde 5’li setler birbirine bağlanarak taşıma kapasitesi artırılacak.
2007-10-07
 
Hosting