Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Turkcell`deki hisselerle yeni şirket kuracaklar
Türkiye`nin önde gelen mobil operatörü Turkcell`in hissedarlarından TeliaSonera ve Rus Alfa Group`un telekom kolu Altimo, Turkcell`de bulunan doğrudan ve dolaylı paylarını New York Borsası`nda işleme açık yeni bir şirket altında birleştirme kararı aldı.

Altimo tarafından yapılan basın açıklamasında iki grubun Rusya, Türkiye ve BDT ülkelerinde faaliyet gösterecek, 90 milyonun üzerinde aboneye ve iyi işleyen kurumsal yönetişime sahip önde gelen uluslararası bir operatör oluşturma amacı taşıdığı belirtildi.

Yeni şirketin, Turkcell ve MegaFon`da hisselerin çoğunluğunun da sahibi olacağı vurgulandı.

Açıklamada, "Yeni şirket Turkcell ve MegaFon`un operasyonel tecrübelerini geliştirmeye ve gelişmekte olan yeni pazarlarda genişlemeye odaklanacaktır" denildi.

Açıklama şöyle devam etti: "Yeni bir şirket oluşturmanın en büyük avantajları aktifler ve likidite üzerindeki kontrolün iyileşmesi olacaktır. Bu amaca, Turkcell ve MegaFon`un ortaklık yapısını sadeleştirerek, uzun vadeli temettü politikası üzerinde uzlaşarak ve düzenli temettü ödeyerek ulaşılacaktır."

Açıklamada ayrıca, iki grubun Altimo`nun Çukurova Grubu`nun dolaylı paylarını alma konusunda uzlaştığı belirtilirken, mahkemenin kararının lehlerinde olması halinde Altimo`nun Çukurova`dan devralacağı dolaylı payları yeni şirkete primsiz şekilde devredeceği ifade edildi.

BGC Partners analisti Erdem Hafızoğlu yayımladığı araştırma notunda, "Yeni oluşum Turkcell üzerindeki kontrolün çok daha iyileşmesini sağlayacaktır ancak anladığımız kadarıyla yine de tek bir hissedarın şirket üzerinde tamamiyle kontrolü söz konusu olmayacaktır. Hukuki davaların sonucu, nihai sahiplik pozisyonunu belirleyecektir. Hukuki davalarda TeliaSonera ve Altimo`nun birlikte hareket etmesi Çukurova Grubu`na karşı elini güçlendirecektir ve Çukurova`nın nihai olarak şirketi kaybetme riskini artırabilecektir. Gelişmenin kısa vadede Turkcell üzerindeki etkisi nötr olabilir" ifadeleri yer aldı.

YENİ ŞİRKETTE TEK BAŞINA KONTROL YOK
TeliaSonera CEO`su Lars Nyberg yapılan yazılı açıklamada, "Turkcell ve Megafon`un hissedar yapısında iyileşme gözükecek, varlıkların likiditesi ise artacak. Yeni şirketin yönetim yapısında hiçbir hissedar tek başına yönetimin kontrolünü ele alamayacak" dedi.

Yeni yönetim kurulunda, oluşabilecek sorunları çözmek üzere bağımsız üyeler yer alacak. Yeni şirketin yönetim kurulu başkanı da bağımsız yönetim kurulu üyeleri arasından seçilecek.

Şirketler ayrıca Rusya`da faaliyet gösteren telefon operatörü MegaFon`daki paylarını da birleştirecek ve bu şirkette çoğunluk payına sahip olacak.

Gelişmeleri değerlendiren Oyak Yatırım Araştırma Müdürü Cemal Demirtaş, "Turkcell`de bildiğiniz gibi üç büyük oyuncu var. TeliaSonera ve Altimo paylarını konsolide ederek yönetimde daha etkin olmak ve Çukurova`ya karşı söz sahibi olmak istiyor. Ben bu gelişmeyi şirketin operasyonları ve değeri açısından negatif bulmuyorum. Gelecekte Çukurova üzerindeki baskı artabilir. Gelişmenin hisseler üzerinde çok büyük bir etki göstereceğini düşünmüyorum" değerlendirmesini yaptı.

Alfa Group geçen ay Norveç`li telekomünikasyon şirketi Telenor ile uzun süren yasal anlaşmazlığını sonuçlandırmış ve Rusya ile Ukrayna`daki varlıklarını birleştirme kararı almıştı.

Kaynak: NTVMSNBC
2009-11-17
 
Hosting