Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Akpet’in yeni sahibi Rus Lukoil
Rus Lukoil, Akpet’in tamamını 500 milyon doların biraz üzerinde bir bedelle satın almak üzere anlaşma imzaladığını açıkladı.

Rusya’nın ikinci büyük petrol üreticisi Lukoil’in Başkanı Vagit Alekperov, Türk akaryakıt pazarının yüzde 5’ini kontrol eden Akpet’in tamamını 500 milyon dolardan biraz fazla bir rakama Aytemiz grubundan aldıklarını ve Akpet’in pazar payını 10 yıl içinde yüzde 10’a çıkaracaklarını açıkladı.

Söz konusu anlaşmayla Lukoil’in iştiraki olan Lukoil Eurasia Petrol. A.Ş., Akpet’in toplam 300,000 m3 kapasiteli 8 petrol ürünleri terminalini, 7 bin 650 m3 toplam kapasiteli 5 LNG depolama tankını, toplam 7 bin metreküp kapasiteli 3 jet yakıtı terminalini ve yıllık 12,000 ton kapasiteli madeni yağ üretim tesisini de satın almış oldu.

Akpet’in petrol ürünleri terminallerinin 6 tanesinin denize çıkışı bulunuyor. Terminallerden üç tanesi ise boru hattıyla Tüpraş rafinerisine bağlı olarak faaliyet gösteriyor.

Konuyla ilgili olarak düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Alekperov, “Başka herhangi bir satın alma gerçekleştirmeden, akaryakıt dağıtım pazarında Akpet’in halen yüzde 5 olan pazar payını 10 yılda yüzde 10’a çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

BAŞKA SATIN ALMA DÜŞÜNMÜYORUZ
Alekperov, birkaç yıldır Türkiye’deki akaryakıt pazarına girmek için fırsatlar kollayan Lukoil’in Türkiye’deki yatırımını yeni şirket satın almaları ve rafineri yatırımlarıyla genişletmeyi düşünüp düşünmediği sorusuna “Akaryakıt dağıtım pazarında başka bir şirket satın almayı düşünmüyoruz. Ayrıca Tüpraş’tan hisse alımı gibi bir planımız da yok. Amacımız, kademeli olarak iş hacmimizi artırmak ve pazar payımızı genişletmek...Çevre ülkelerdeki rafinerilerimizde ürettiğimiz madeni yağları denizaşırı olarak Türkiye’ye getiriyoruz. Akpet’in bu alandaki faaliyetlerini genişletmeyi ve şirketin ürün depolama kapasitesini artırmayı hedefliyoruz” diye yanıtladı.

Yıllık 100 milyon tonluk petrol üretim kapasitesine sahip olan Lukoil’in Rusya, Bulgaristan ve Ukrayna’da toplam 8 rafinerisi bulunuyor. Şirket, yılda 16 milyar metreküp de doğalgaz üretiyor. Bugün itibariyle 693 akaryakıt dağıtım istasyonu bulunan Akpet’in satın alınmasıyla birlikte Lukoil’in Baltık Denizi’nden Akdeniz’e uzanan coğrafyadaki toplam akaryakıt dağıtım istasyonu sayısı 10 bine ulaşmış olacak.

Lukoil’in söz konusu satın alma öncesinde Türkiye’de 53 adet akaryakıt istasyonu bulunuyordu, 16 istasyon da inşaat aşamasındaydı.

İSTASYONLARIN İSMİ 5 YILDA LUKOIL OLACAK
Söz konusu satın almayla birlikte Lukoil’in perakende şebekesinin Finlandiya’dan Türkiye’ye kadar genişlediğine dikkat çeken Alekperov, “Ürün gamımızın tamamını Türkiye piyasasına sunacağız...Bu satın alma Lukoil’in katma değerli ürünlerini Karadeniz ve Akdeniz pazarındaki nihai tüketicilere ulaştırma stratejisinin önemli bir parçasıdır” dedi.

Alekperov ayrıca, Akpet bayilerinin isimlerinin kademeli olarak 5 yıl içinde Lukoil olarak değiştirileceğini, bayii ağlarına yeni katılmak isteyecek istasyonların faaliyetlerine Lukoil markasıyla başlayacaklarını sözlerine ekledi.

Toplantıda konuşan Akpet Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Aytemiz ise Akpet’in pazar payı itibariyle Türkiye’nin altıncı büyük, madeni yağ depolama kapasitesi açısından da ikinci büyük şirketi olduğunu belirtti ve şöyle dedi: “Yaklaşık bir yıl süren görüşmelerde önce Akpet’in yüzde 50’sinin sonra da yüzde 51’inin satışı gündeme gelmişti. Ancak en sonunda şirketin tamamının satışına karar verildi ve anlaşma başarıyla tamamlandı. Aytemiz şirketler grubu olarak Akpet’in tamamını satarak, enerji sektörünün akaryakıt dağıtım kolundan çıkmış oluyoruz. Ancak enerji sektöründeki faaliyetlerimiz başka alanlardadevam edecek.”

11 YILLIK ŞİRKET
1997 yılında faaliyete başlayan Akpet’in yurt genelinde 700 akaryakıt istasyonu bulunuyor. Şirket İzmit, Aliağa, Kırıkkale, Hatay, Batman, Mersin ve Hopa’da kurulu 7 depolama ve dağıtım tesisinden akaryakıt ikmali yapıyor. Akpet dağıtım lisansına sahip 50 şirket arasında pazar büyüklüğü bakımından 6. sırada, depolama kapasitesi bakımından 3. sırada, depo sayısı bakımından da 2. sırada yer alıyor.

Daha önce Aytemiz markasını kullanan şirket Mart 2006’da marka değişikliği yaparak Akpet markasını kullanmaya başladı. Akpet, İzmir Aliağa’da 30 bin m2 arsada 7 bin m2 kapalı alana kurulu fabrikasında kendi markasıyla Madeni Yağ üretim ve dağıtımını da yapıyor.

Kaynak: NTVMSNBC
2008-07-29
 
Hosting