Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Özel sektör faize 8 milyar dolar ödedi
İSMMMO, özel sektörün yurtdışından aldığı borçların 90 milyar dolara ulaşmasıyla, son bir yılda 8 milyar doların faiz gideri olarak dışarıya transfer olduğunu açıkladı.

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (İSMMMO) Merkez Bankası ve uluslararası yatırım kuruluşlarının verilerinden yararlanarak hazırladığı “Faiz Transferi” başlıklı rapora göre yurtdışına en önemli kâr transferi, doğrudan yatırımlardan elde edilen kârlardan değil, kredilere ödenen faiz giderlerinden kaynaklanıyor.

TÜRMOB Genel Başkan Yardımcısı ve İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, yazılı açıklamasında, Türkiye’nin faiz transferinin 2005’te ilk kez 5 milyar dolar sınırını aştığına dikkat çekerek, 2006’da yüzde 26.5, 2007’de ise yüzde 18.3 büyüyen faturanın bu yıl Mayıs ayı itibariyle iyice kabardığına işaret etti.

Arıkan, “Son bir yılda 8 milyar dolara ulaşan küresel kriz faturası, Türkiye’yi çok daha dikkatli olmaya zorlamaktadır. Özel sektörün borcu, şirketleri kur riskine karşı korumasız bırakıyor. Bu çalkantılı dönemi atlatmanın yolu Türkiye’nin hesabını iyi yapması ve gerilimlerden uzak durması” diye konuştu.

Bankaların yurtdışı finans kurumlarından kullandıkları sendikasyon kredilerini çevirmekte henüz güçlük çekmediğini vurgulayan Arıkan ayrıca, “Ancak Türkiye şimdiden, faizlerin birkaç puan yükselmesinden kaynaklanan ek maliyeti karşılamaya başladı. Hükümet küresel krizin etkilerini görebilmek ve muhtemel etkileri karşısında daha etkin karar alabilmek için sıkı bütçe politikası izlemek durumundadır. Bütçe konusunda kemerler sıkılmak zorundadır. Hükümetin yerel seçime doğru muslukları açma lüksü yoktur” dedi.

Kaynak: NTVMSNBC
2008-07-29
 
Hosting