Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Bütün ücretler bankaya yatacak
Kayıtdışı istihdam ve vergi kaçağıyla mücadeleye dönük yeni tedbirlerin uygulamaya konulacağını belirten Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, önümüzdeki dönemde bütün ücretlerin bankaya yatırılmasının zorunlu hale getirileceğini söyledi.
Bu çerçevede, ücretlerin bankacılık sistemi kanalıyla çalışanlara ulaştırılacağını kaydeden Unakıtan, "Sosyal Güvenlik Kurumu, bu sistem üzerinde çalışıyor.
Yeni sistem uygulamaya konulduğunda, artık herkesin ücretleri bankaya yatacak. Bu, kayıtdışı istihdamla mücadele açısından çok önemli. Aynı şekilde işin vergi boyutu da var. Biz de buradan stopaj alıyoruz. Bu uygulamayla hem istihdam kayıt altına alınacak ve primler ödenecek, hem de bizim vergi gelirlerimiz artacak" dedi.


Cezalarda artış olacak
Maliye Bakanı Unakıtan, yeni dönemde vergi kayıp ve kaçağı ile mücadele için vergi cezalarında da artışa gideceklerini söyledi. "Cezaları artıracağız. Başka çare yok" diyen Unakıtan, cezaların yanı sıra vergi incelemelerine de daha fazla başvuracaklarını vurguladı.
Unakıtan, "İkide bir kapıları biri çalacak ve (Şu yılın hesaplarına bakacağız) diyecek. Artık ağır inceleme yapmayacağız ama herkese dokunacağız. Herkes bir incelemeden geçecek" diye konuştu.
Bu arada Unakıtan, İzmirli iş adamlarıyla yaptığı toplantıda da, alkoldeki vergi oranına ilişkin düşüncelerini açıkladı. Unakıtan, işadamlarına hitaben şöyle konuştu:
"AB ile müzakerelerde alkollü ürünlerdeki ÖTV konusunda kavga edip duruyoruz. Müzakereler için bu konuyu Dışışleri Bakanlığına da anlatmamız lazım. Biz, burada sektörle birlikte hareket edeceğiz. Rakı Türkiye`nin milli içkisi. Sakın bana onu da Yunanlılar tescil ettirdi demeyin. Eğer onu da Yunanlılar tescil ettiyse, vururum sizi" şeklinde konuştu. Ancak işadamları, rakıyı tescil ettirdiklerini söyledi.

Kaynak:Milliyet
2007-10-06
 
Hosting