Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
Kişi başı dondurma tüketimi 2.3 litre
Endüstriyel dondurmanın gelişmesiyle 18 yılda 8 kat artarak yıllık kişi başına dondurma tüketiminin 2.3 litreye çıktığı Türkiye’de bu yıl sektör, yüzde 20 büyüme bekliyor.

Algida Genel Müdürü Ahmet Coşar, hava sıcaklığında geçen yılın aynı dönemine göre düşüş gözlemlense de endüstriyel dondurma sektöründeki satışların iyi gittiğini söyledi. Türkiye dondurma pazarının, 2007 yılında ciddi anlamda, yüzde 30 büyüyerek yılı 900 milyon dolarlık raf cirosuyla kapattığını vurgulayan Coşar, pazarın yaklaşık yüzde 80’inin endüstriyel dondurmaya ait olduğunu, diğer kısmını da bölgesel dağıtım yapan üreticiler ve pastanelerin oluşturduğunu bildirdi.

Algida olarak pazar paylarının yüzde 70 olarak gerçekleştiği 2007 yılında yüzde 20-25 oranında büyümeye ulaştıklarını ifade eden Coşar, şunları kaydetti: “2007 yılında Türkiye’de yıllık kişi başı dondurma tüketimi 2.3 litreye ulaştı. Bu noktaya ulaşılmasında endüstriyel dondurmanın önemi çok büyük. 18 yıl gibi kısa bir sürede dondurma kategorisinin bu boyutlara gelmesini sağlamakta önemli bir rol oynadık. 18 yıl önce 0.3 litre olan yıllık kişi başı dondurma tüketimi, yaklaşık 8 kat artarak 2007 yılında 2.3 litreye ulaştı. Bu rakamın 5 yıl içinde iki katına çıkması ve 4 litrelerin yakalanması bekleniyor.”

SEKTÖR BU YIL YÜZDE 20 BÜYÜME BEKLİYOR
1 milyar dolarlık dondurma pazarının bu yıl yüzde 20’nin üzerinde büyüyeceğini tahmin ettiklerini vurgulayan Coşar, yıllık kişi başı dondurma tüketiminin de 3 litreye ulaşmasını beklediklerini bildirdi.

Gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye’deki dondurma tüketiminin çok düşük seviyelerde olduğunu belirten Coşar, şöyle devam etti: “Kişi başına dondurma tüketimi ABD’de 25 litre, İsveç ve Norveç gibi kuzey ülkelerinde 13-14 litre, Avrupa ortalaması ise 7 litredir. Yunanistan’da kişi başı dondurma tüketimi 5 litredir. Dondurmanın iyi bir gıda ve süt bazlı kalsiyum, vitamin, protein zengini bir gıda olduğunu düşünürsek, Türkiye’de daha fazla dondurma tüketiminin her yaşa büyük faydası olacak. Biz de bunun daha erken gerçekleşmesi için çalışıyoruz.”

Türkiye’de ev tipi dondurma tüketiminin de az olduğunu ifade eden Coşar, “Yıllık kişi başı ev tipi dondurma tüketimi İngiltere’de 5.8, İtalya’da 4, İspanya’da 3.8, Fransa’da 3.4, Türkiye’de ise 1.15 litredir. Hedefimiz tüketimi, 5 yıl içinde 2.5 litre seviyesine çıkarmak” dedi.

Coşar, 2008 yılında ev tipi dondurma pazarının yüzde 30 oranında büyüme kaydederek, 284 milyon YTL seviyelerine gelmesini beklediklerini bildirdi.

Kaynak: NTVMSNBC
2008-07-10
 
Hosting