Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
PO: EPDK enerjisini boşa harcıyor
Petrol Ofisi Genel Müdürü Türker, EPDK tarafından akaryakıt şirketleri hakkında ulusal stok yükümlülükleriyle ilgili soruşturma açılacak olmasının boşa bir gayret olduğunu söyledi.

Petrol Ofisi Genel Müdürü ve Petrol Sanayi Derneği (Petder) Başkanı Melih Türker, Enerji Günleri Konferansında yaptığı konuşmada, Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (EPDK) geçen hafta akaryakıt şirketlerine bir yazı gönderdiğini hatırlattı ve “EPDK’nın hem zamanını hem de enerjisini boşa harcadığını düşünüyorum. EPDK’nın artık geleceği yaratmaya yönelik çalışmalara başlaması gerekiyor” dedi.

Rafineriler ve akaryakıt dağıtım şirketleri satışlarının 20 günlük akaryakıt stoku bulundurma yükümlülüğünün yanı sıra yılda 5,000 tondan fazla kullanan tüketici olarak tanımlanan serbest kullanıcılar da kanunen 15 günlük stok bulundurmak zorundalar. Bunların stokları, ülke için hedef stok düzeyi olan 90 günlük sınırın yaklaşık yarısını karşılıyor. Enerji Bakanlığı kalan tamamlayıcı kısım hakkında ne yapılacağını belirlemek için bazı modeller üzerinde çalışıyor.

Olağanüstü durumlarda kullanılmak üzere depolanan bu stokların ham petrol veya akaryakıt olarak tutulmasına ülkeler karar veriyor. ABD stoklarını ham petrol, AB ülkeleri ise akaryakıt ve ham petrol karışımı cinsinden tutuyor.

Enerji Bakanlığı’nca üzerinde çalışılan ve gerçekleşmesi en yakın modellerden biri Ulusal Petrol Stok Ajansı olarak bilinen ve rafinerilerin, dağıtım şirketlerinin ve devletin katkısıyla oluşturulan bir kurumun kurulmasını gerektiriyor. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla yılda yaklaşık 20 milyon ton akaryakıt tüketen Türkiye’nin stok için kullanacağı depolama ihtiyacı netleşecek.

Petder, 90 günlük stokun bu tüketimin yaklaşık dörtte birine karşılık geldiğini ve bunun da 5 milyon tonluk bir depolama kapasitesi anlamına geldiğini açıklamıştı.

EPDK 2007 raporunda, petrol piyasasında stok tutma yükümlülüğü bulunan dağıtıcı şirketlerin, serbest kullanıcıların ve rafinericilerin 2007 yılı boyunca yaklaşık olarak 3.5 milyon ton petrol stoku bulundurdukları açıklanmıştı.

Kaynak: NTVMSNBC
2008-07-10
 
Hosting