Anasayfa     Temas
 
     
 

      
   

Şirket Haberleri

 
 
‘Coca-Cola reçetesinin koruyucusu bir Türk’
Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Die Welt, dünyanın en büyük içecek şirketi olan Coca-Cola’nın dün resmen yönetim kurulu başkanlığına getirilen Türk ve Amerikan vatandaşı olan Muhtar Kent’i, açık sözlü ve çok çalışkan bir insan olarak tanıttı.

“Coca Cola reçetesinin koruyucusu şimdi bir Türk” başlığıyla yayınlanan yazıda, Kent’in New York’da bir Türk diplomatın oğlu olarak dünyaya geldiği, Tayland, Hindistan, İran gibi ülkelerde yetiştiği, özel okullara gittiği, İngiltere’de eğitim gördüğü yer aldı.

Kent’in, kariyerine 1978 yılında ABD’nin Atlanta kentindeki Coca-Cola şirketinde başladığı, ancak zamanının çoğunu Türkiye, Orta Asya ve Doğu Avrupa ülkelerinde geçirdiği, bir dönem Türkiye’deki Efes bira fabrikasında çalıştığı, ancak 2005 yılında yeniden Coca-Cola şirketine döndüğü hatırlatıldı.

Yazıda, Kent’in açık sözlü, çok çalışkan ve saldırgan bir pazarlama stiline sahip olduğu görüşüne yer verilerek, Citigroup analisti Bonnie Herzog’un, Kent ile ilgili olarak, “Muhtar Kent bir kovboy. Coca-Cola’nın ihtiyacı olan şey de şimdi bu” şeklinde konuştuğu kaydedildi.

Kent’in, şirketin eski yöneticisi Neville Isdell ile birlikte Cola Zero’yu piyasaya sürdüğü hatırlatılan yazıda, “Beverage Digest” adlı ekonomi dergisinin, Kent’in önünde iki zorlu görevin bulunduğu, bunlardan birisinin şirketi ABD’deki kötü ekonomik dönemden geçirmek, bunun yanı sıra özellikle Kuzey Amerika’da asitsiz yeni ürünler sunarak markanın geleceğini güvence altına almak olduğu şeklinde görüş ifade ettiği belirtildi.

Kaynak: NTVMSNBC
2008-07-10
 
Hosting